Ekonomik dalgalanmaların vatandaşın bütçesini dahi olumsuz şekilde etkilemeye başladığı bu dönemde, ihtiyaç sahibi vatandaş sayısında da ciddi bir artış yaşanıyor. Ekonomik desteğe/yardıma ihtiyaç duyanların sayısının çok fazla artış yaşadığı Pandemi döneminde sunulan çok fazla ekonomik yardım paketi bulunuyor. Devlet kurumları tarafından sağlanan sosyal yardım ödemelerinin yanı sıra belediyeler tarafından da sorumluluk sahaları kapsamında ihtiyaç sahibi hanelere yardım sağlanıyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardımları

İstanbul Büyükşehir Belediyesi(İBB) 2022 yılında İstanbul’daki ihtiyaç sahibi hanelere yönelik ayni ve nakdi yardımlar yapmaktadır. Dar gelirli ve muhtaç vatandaşlara yönelik olarak İBB tarafından sağlanan çok fazla destek bulunuyor. Bu sosyal yardım programlarının arasında özellikle gıda ve erzak paketi yardımı bulunuyor. İBB’ye başvuruda bulunan ihtiyaç sahibi vatandaşlar, gıda kolisi yardımı alabiliyor.

İçerisi temel ihtiyaç ve temizlik malzemeleri içeren yardım kolilerinden faydalanabilmektedir.
İBB’nin ihtiyaç sahibi çocuklu hanelere yönelik olarak yeni doğan paketi, süt desteği gibi özel sosyal yardım programları da bulunuyor. Bunun yanı sıra İBB, iştirakleri olan İGDAŞ ve İSKİ faturalarına yönelik olarak askıda fatura desteği de sağlayarak, ihtiyaç sahibi vatandaşlara ekonomik destek sağlamaktadır.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda Yardımı

Ankara Büyükşehir Belediyesi(ABB) tarafından başlatılan ve kısa süre içerisinde tüm Türkiye’ye yayılan “Karakış Yardım Programı” ile ihtiyaç sahibi ailelere gıda desteği sağlanıyor. Pandemi döneminde işsizlik oranlarının artması ve gelirlerin düşmesiyle muhtaç duruma gelen vatandaşlar için ABB tarafından sağlanan sosyal yardım programları bulunuyor.

ABB tarafından 2022’de Ankara’daki tüm ihtiyaç sahibi hanelere yönelik olarak gıda yardımı yapılıyor. İçerisinde temizlik malzemeleri, temel mutfak ürünlerinin yer aldığı farklı büyüklükteki gıda kolisi yardımları yapılmaktadır. Ankara’da büyükşehir belediyesi tarafından sağlanan bu gıda yardımı desteğinden faydalanabilmek için belediyenin sosyal yardım birimlerine şahsen başvuruda bulunulması gerekmektedir.

Hane gelir seviyesi asgari ücretten düşük olan, sosyal güvencesi bulunmayan tüm Ankaralılar, belediyeye başvuruda bulunarak gıda yardım kolisi ve nakdi destek ödeneklerinden yararlanabilmektedir. Başvurular Sosyal Yardımlar Planlama ve Koordinasyon Şube Müdürlüğü aracılığıyla alınmaktadır.