Yeni yılla birlikte yaşadığımız enflasyon sorunu, tüm temel ihtiyaçlarımızı etkileyen sonuçlar oluşturdu. Buna mukabil Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 3 Ocak 2022 tarihli kabine toplantısı sonrasında Doğalgaz Desteği müjdesi verilmişti. Ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık tarafından da, doğalgaz desteğiyle ilgili açıklamalar yapılmıştı. Ancak henüz şartları netleşmemiş olan bu destek için, ihtiyaç sahipleri sürekli aramalar gerçekleştiriyor. Desteğin kimlere verileceği, başvuruların nereden nasıl olacağına dair tüm ayrıntılar haberimizde yer alıyor.

Doğalgaz Yardımı Nedir, Kimler Başvurabilir?

Doğalgaz yardımı, zaten var olan yakacak ya da kömür yardımı adıyla bilinen desteğe, doğalgazında dahil edilmesidir. Artan doğalgaz fiyatlarının bütçelerde oluşturduğu yük, özellikle ihtiyaç sahipleri açısından önemli bir sorun oluşturuyor. Bu çerçevede, doğalgaz faturaları için, özellikle yoğun kullanılan kış dönemlerinde fatura desteği ihtiyaç sahiplerine verilecek. Ancak ihtiyaç sahiplerinin koşulları henüz netleşmiş değil.

Doğalgaz Yardımı Başvurusu Nasıl ve Ne Zaman Yapılacak?

Sosyal yardımlara gerçekleştirilen başvuruların tamamı için E-devlet üzerinden işlem yapılıyor. Dolayısıyla doğalgaz yardımı içinde başvurular E-Devlet sistemi üzerinden ve Şubat ayının ikinci yarısından itibaren yapılacak. Ayrıca Sosyal Yardım ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla da başvurular yapılabilecek. Doğalgaz destek ödemeleri, Mart ayının ikinci yarısından itibaren, başvuru sahiplerinin PTT kartlarına yapılacak. Faturaların değişken olması nedeniyle, faturaların PTT’ye ibraz edilmesi gerekecek.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Doğalgaz Yardımı Ne Kadar?

Hane başına verilecek olan doğalgaz yardımı, 450 TL ile 1.150 TL arasında olacak. Ancak hangi haneye ne kadar verileceğine dair koşullar henüz duyurulmuş değil. Şubat ayının ilk yarısında yani başvuru tarihi öncesinde, bu konuda ayrıntılarda açıklanacak. Haneye ödenecek tutarın belirlenmesinden sonra, Mart ve Ekim ayında olmak üzere, iki eşit taksitte ödeme yapılacak. Bu sayede en yoğun kullanımın gerçekleştiği kış aylarında, faturalar için ödeme desteği sunulmuş olacak. Uygulamanın ilk defa gerçekleşecek olması nedeniyle, doğalgaz yardımına gerçekten ihtiyaç duyanların belirlenebilmesine yönelik çalışmalar sürüyor. Buna göre kimlerin ne kadar doğalgaz yardımı alabileceği netleştirilecek. Konuyla ilgili tüm güncellemeleri eş zamanlı olarak takip ederek bilgilerinize sunmaya devam edeceğiz.