Özellikle yaz aylarının en büyük eğlencelerinden birisi olan haşlanmış mısır 7'den 70'e herkesin severek tükettiği yiyecek ve atıştırmalıklardan birisi. Peki ama süt ile mısır haşlama yöntemini evde kendimiz de uygulayabilir miyiz? Bu yazımızda sizler için evde süt ile mısır haşlayabilmeniz için ihtiyacınız olan malzemeleri, haşlama yöntemlerini ve püf noktalarını açıklayacağız. İşte detaylar!

Süt ile Mısır Haşlama İçin Gerekli Malzemeler

Süt ile mısır haşlama yöntemini açıklamaya başlamadan önce ihtiyacımız olan malzemeleri sıralamakta fayda var. Bunun için gerekli olan malzemeler şu şekilde:

  • 5 adet süt mısır
  • 1 su bardağı süt
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • Sıcak su

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra artık süt ile mısır haşlama yöntemini açıklayabiliriz.

Süt ile Mısır Haşlama Yöntemi

Yukarıdaki malzemelerimizi hazırladıktan sonra artık yavaş yavaş süt ile mısır haşlama yapımının tarifi ve püf noktalarını açıklayabiliriz. Bunun için öncelikle 5 adet süt mısırın kabuklarını soyarak mısırın etrafına yapışan püsküllerini güzelce temizleyelim. Mısırların iç kabuklarından 4-5 yaprak ayıralım ve güzelce yıkayalım.

Derin ve geniş bir tencerenin tabanına mısırın kabuklarını yerleştirelim. Süt mısırlarımızı tek sıra halinde yerleştirelim. Mısırlarını sığabileceği genişlikte tencere elinizin altında yoksa mısırları ortadan ikiye de bölebilirsiniz. Ardından mısırların üzerini geçecek seviyeye kadar sıcak su ekleyelim. Son olarak mısırlarımızın lezzetini arttırmak için, 1 tatlı kaşığı toz şeker ve 1 su bardağı süt koyup, hafifçe karıştıralım.

Mısırların üzerine bir kapak koyalım ve ardından kaynamaya bırakalım. Kaynama işlemi gerçekleştiğinde ocağı kısalım ve orta ateş üzerinde mısırlar yumuşayana kadar yaklaşık 40-45 dakika pişirelim.

Kaynama işlemi bittiğinde, mısırları tencereden çıkaralım ve servis tabağına koyalım. Zevkinize göre sıcak sıcak ya da ılık biçimde artık yenmeye hazır. Eğer tansiyon sorununuz yoksa, hafifçe serpiştirdiğiniz tuz ile aldığınız lezzeti arttırabilirsiniz.

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Aldığınız mısırın taze ve süt mısır olduğunu anlamanın pratik ve basit bir yöntemi var. Mısır iri taneli ve dolgun olmalı, üzerine baskı uygulandığında hemen parçalanmalı. Buruşuk ve sert taneli mısırlar ise hem geç pişer hem de lezzetli olmaz. Mısır kabukları ile pişirdiğimizde ise aroma ve lezzetini daha rahat alacağınızı söyleyebiliriz. Haşlarken içine atacağınız bir miktar şeker ise hem mısırları yumuşatacak hem de pişmesini kolaylaştırır.

Afiyet olsun.