Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), 2022 yılında da yetim ve dul aylığı desteği sağlamaktadır. SGK dul ve yetim aylığı sayesinde emeklilerin kazanılmış maaş haklarının varislerine aksettirilmesi sağlanabilmektedir. Peki SGK dul ve yetim aylığı nedir? SGK dul yetim aylığı şartları neler? Kimler SGK’dan dul veya yetim aylığı alabilir? Detaylar haberimizde!

SGK Dul ve Yetim Aylığı Nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), emeklilik sistemi düzenlemeleri kapsamında vatandaşlara belirli şartlar dahilinde dul ve yetim aylığı bağlamaktadır. SGK tarafından bağlanan dul ve yetim aylığı, sigortalının vefat etmesi durumunda geride kalan dul eşi veya hak sahipleri için maaş bağlanmasıdır.

SGK Dul Aylığı Şartları Nelerdir?

SGK tarafından sağlanan dul ve yetim aylığı hakkından yararlanılabilmesi için vefat eden emeklinin geride kalan murislerinin belirli şartlara sahip olmaları gerekmektedir. Bu kapsamda SGK dul aylığı şartları arasında ilk sırada emekli kişinin vefat ettiği tarihte yasal olarak evliliğin sürüyor olması gerekmektedir. Bunun dışında SGK dul aylığı desteğinden yararlanabilmek için kişinin SGK’da kendi sigortalılığı sayesinde emekli olmaması veya farklı bir gelir elde ediyor olmaması gerekmektedir.
SGK dul aylığı için vefat eden kişinin eşinin evli olmaması veya evlenmemesi şartı da aranmaktadır. Bu şartları sağlayan kişiler için SGK tarafından dul aylığı bağlanabilmektedir.

SGK Yetim Aylığı Şartları Nelerdir?

SGK yetim aylığı şartları arasında ise kız çocuğu olunması gerekmektedir. SGK tarafından yetim aylığı erkek çocuklar için 18 yaşına kadar verilmektedir. Bu noktada istisnai olarak lisans düzeyi eğitimi sürüyor ise erkek çocuklara 25 yaşına kadar yetim aylığı verilebilmektedir. Bu yaşın üzerinde erkek çocuklarının herhangi bir şekilde yetim aylığı alabilmeleri mümkün değildir. Kız çocuklar ise ömür boyu yetim aylığı alabilmektedir.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Kız çocukları için uygulanan yetim aylığı şartları arasında evli olmamaları ve SGK çatısı altındaki sigorta kollarından birisine bağlı olarak sigortalı çalışmıyor olması gerekmektedir. Eğer kız çocukları evlenmiş ve daha sonra boşanmış ise SGK’ya yeniden yetim aylığı bağlanması için başvuru gerçekleştirebilmektedir. Bu şartların sağlanması halinde SGK yetim ve dul aylığı hakkından yararlanılabilmektedir.