Tüm dünyayı tehdit eden iklim krizine ilişkin iklim aktivistleri ve ekolojistler her geçen gün yeni eylem ve aksiyonlarla dünya kamuoyunun dikkatini bu konu üzerine çekmeye çalışıyorlar. Başta büyük ülkelerin, uluslararası organizasyonların ve dev kuruluşların acil bir şekilde bu konuyu gündeme almaları gerektiğini düşünen iklim aktivistleri, bulundukları her yerde seslerini duyurmaya ve dünya için bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Bu eylemlerden birisi ise son olarak Almanya'nın Potsdam kentinde bulunan Barberini Müzesi'nde gerçekleşti. Kendilerini Letzte Generation (Son Kuşak) olarak tanıtan iklim aktivistleri müzede bulunan Fransız ressam Claude Monet'nin tablosuna patates püresi ile saldırdı. Aktivistler hakkında soruşturma başlatıldı. İşte haberin detayları!

Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..." Sosyal Medyada Gündem Olan ve "Bilecikli Targeryan" Olarak Anılan Melek Mızrak Subaşı: "Cumhuriyet Kadınlarının..."

Son Kuşak'tan Ünlü Esere Saldırı!

Her geçen gün adım adım iklim krizinin daha da derinlerine batan dünyamızı bu kıyametten kurtarmayı hedefleyen iklim aktivistlerinden yepyeni bir eylem daha. Kendilerine Letzte Generation yani Son Kuşak adını veren çevreci bir gruba dahil iki kişi, Almanya'nın Potsdam kentinde yer alan Barberini Müzesi'nde sergilenen Claude Monet'nin ünlü 'Les Mueles' (Saman Yığınları) serisinde yer alan bir eserine patates püresi atarak eylem yaptı. Ardından aktivist grup, ünlü esere yapmış oldukları bu patates püreli saldırının görüntülerini Twitter'dan paylaştılar. Eylemi gerçekleştirenlerden birisi bu esnada sergide bulunanlara ve sosyal medya üzerinden ulaşabildiği insanlara bir açıklama yaptı. Kadın olan aktivist, 'İnsanlar açlık çekiyor, insanlar donuyor, insanlar ölüyor. Bir iklim felaketinin içindeyiz. Sizin tek korktuğunuz bir tablonun üzerine domates çorbası veya patates püresi olması. Benim neden korktuğumu biliyor musunuz? Bilimin 2050'de ailelerimizi besleyemeyeceğimizi söylemesi. Dinlemeniz için tablonun üzerinde patates püresi mi olması lazım? Yemek için kavga etmek zorunda kalırsak bu tablonun hiçbir değeri olmayacak' ifadelerini kullandı.

Gözaltına Alındılar

Barberini Müzesinde dünyaca ünlü tablo üzerinde yapmış oldukları eylem nedeniyle gözaltına alınan aktivistler hakkında, mala zarar verme ve mekana izinsiz girme suçlamalarıyla soruşturma başlatıldı. Halen soruşturmalarının devam ettiği de gelen bilgiler arasında. Ayrıca Barberini Müzesi yetkililerinden yapılan açıklamaya göre ise 110 milyon dolarlık tablonun incelemeye alındığı ve tablonun camla kaplı olduğu için hiçbir zarar görmediği belirtildi.