Özel Tüketim Vergisi adıyla bilinen vergi türü, insan sağlığına ve çevreye çeşitli zararları olan ürünlere devlet tarafından uygulanan vergi türüdür. Halk arasında lüks tüketim vergisi olarak da adlandırılan bu vergi, ÖTV olarak sigara, otomobil gibi ürünlere uygulanır. Otomobillere uygulanan vergi oranı, motor hacmine göre değişiklik gösterir ve % 45 ile 220arasında değişecek şekilde otomobil alımında uygulanır.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Ancak durumları nedeniyle otomobil kullanımıyla yaşamlarını daha konforlu idame ettirebilecek olan engellilerin bir bölümü ÖTV indirimi, bir bölümü ÖTV muafiyeti hakkına sahiptir. Bunlara ilave olarak şehit ve gazi yakınları da ÖTV muafiyeti hakkına sahiptir. Engellilerin % kaç engelli olduklarına göre indirim ve muafiyet hakları bulunuyor.

ÖTV İndirimi Hakkı % 40 ve Üzeri Engellilerde Geçerli

% 40 ile % 89 arasında engelli raporu bulunan, 2016 yılı öncesinden H sınıfı ehliyet sahibi, günümüzde B sınıfı sürücü ehliyeti olan, ehliyetinde özel donanımlı araç kullanabileceği belirtilmiş olan vatandaşlar, ÖTV ve KDV indirimi hakkından faydalanabiliyor. Bu durumdaki engelliler, kendi üzerlerine olmak üzere, en üst limiti 450.500 lirayı geçmeyecek şekilde özel tertibatlı sıfır otomobilleri ÖTV indirimiyle satın alabiliyorlar. Bu hak 5 yıllığına geçerli oluyor. Dolayısıyla alınan otomobilin 5 yıl içerisinde satışı gerekirse, ÖTV indirimi olarak yansıtılan tutarın ödenmesi gerekiyor. Her 5 yılda bir yeniden ÖTV indirimi hakkından faydalanılması mümkün oluyor. ÖTV indirimi bu durumdaki engelliler için % 26,3 olarak uygulanıyor.

ÖTV Muafiyeti % 90 ve Üzeri Engellilerde Geçerli

Engelli olan kişinin raporla belgelenmiş olan engeli % 90 ve üzerindeyse, bu kişilerin yaşamlarını idame ettirebilmeleri için, başkasının bakıma muhtaç olduğu kabul ediliyor. Dolayısıyla bu durumda olan engellilerin, ehliyet koşulu ve yaş sınırı bulunmuyor. Bu durumdaki engelliler, kendilerinin yanı sıra, 3. Derece yakınlarının üzerlerine de beş yıl içerisinde bir defa olmak üzere ÖTV muafiyeti hakkına sahiptir. % 90 ve üzeri engelli raporuna sahip olunması ÖTV muafiyeti için gerekli tek koşul. Yine 450.500 liraya kadar otomobilleri ÖTV muafiyeti hakkıyla satın alabiliyorlar.

Bunlara ilave olarak, Şehit ve Gazi yakınları da, ÖTV muafiyeti hakkıyla 5 yılda bir olmak üzere ÖTV muafiyetiyle otomobil alma hakkına sahiptir.