O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

Araç fiyatlarının durmadan arttığı bu dönemde vatandaşlar araç sahibi olabilmek için farklı yöntem arayışlarına giriyor. Türkiye’de araç fiyatlarındaki ÖTV oranlarının ciddi bir yük oluşturması üzerinde vatandaşlar özellikle ÖTV’siz araç alım fırsatlarını araştırıyor. İşte Türkiye’de ÖTV’siz araç alımı yapma hakkına sahip olan grup ve aranan şartlar!

Kimler ÖTV’si Araç Alabilir?

Araç fiyatlarında yaşanan artışında piyasada genel durumunun yanı sıra ÖTV zammı da oldukça etkili oluyor. Özel Tüketim Vergisi(ÖTV) olmadan araç fiyatlarının çok daha ekonomik seviyeye düşmesi nedeniyle vatandaşlar ÖTV ödemeden araç alabilecekleri yöntemleri araştırıyor. Türkiye’de ÖTV ödemeden araç alabilmek mümkün ancak belirli şartlara sahiptir. Buna göre Türkiye’de ÖTV’siz araç alımı engelli vatandaşlar için tanımlanmıştır.

Devletin engelli vatandaşlar için tanımladığı ÖTV’siz araç alım hakkı hem sadece bir kereye mahsustur hem de belirli bir engellilik oranı gerektirmektedir. Belirlenen engellilik oranını karşılayamayan diğer engeliler için ise devletin ÖTV indirimi desteği bulunmaktadır.
ÖTV’siz araç alabilmek için vatandaşın mutlaka %90 ve üzeri engellilik raporuna sahip olması gerekmektedir. Bu rapora sahip olan vatandaşlar %100 ÖTV indirimi hakkından yararlanarak, çok daha makul fiyatlara araba sahibi olabiliyor.

ÖTV İndirimi Nedir?

ÖTV’siz araç alım yöntemi de bir tür ÖTV indirimidir. Çünkü ÖTV’siz araç alımı için devlet ÖTV’de %100 indirim uygulamaktadır. Engellilik raporu %90’ın altında olan vatandaşlar, devletin ÖTV desteğinden engellilik oranına göre değişen yüzdelerde ÖTV indirimi almaya hak kazanıyor. Buna göre %40 ile %89 arasında engelli raporu bulunan vatandaşlar, engel durumuna bağlı olarak değişen yüzdelerde ÖTV indirimi desteğinden yararlanabiliyor. Ancak bu vatandaşların mutlaka “H Sınıfı Ehliyet” sahibi olması gerekmektedir.

Engelliler ÖTV İndirimli İkinci El Araç Alabilir?

Devletin engelli vatandaşlar için sağladığı ÖTV indirimi desteğinin belirli sınırlamaları bulunmaktadır. Engellilik yüzdesi ve H sınıfı ehliyet gibi sınırlamaların/şartların haricinde vatandaşın satın alacağı araçta da sınırlama bulunuyor. Buna göre ÖTV indirimi hakkından yararlanabilmek için alınacak aracın sıfır km olması gerekmektedir. İkinci el araçlar ÖTV’siz araç alım desteği kapsamı içerisinde bulunmamaktadır.