Otomobil sektöründe yaşanan fiyat artışları, araç satın almayı düşünenlerin başka bir zaman ertelemelerine neden oluyor. Sıfır ve ikinci el otomobil piyasalarında yaşanan araç fiyatları artışlarının temel nedeni ise yüksek ÖTV oranları oluyor. Peki ÖTV’siz araç satın alabilmek mümkün mü? Kimler ÖTV ödemeden araç satın alabilir? ÖTV’siz araç satın alma şartları neler? Tüm detaylar haberimizde!

ÖTV Ödemeden Araç Alınabilir Mi?

ÖTV, yani “Özel Tüketim Vergisi” tüm otomobil satın alımlarında yüksek orandan uygulanmaktadır. Devlet tarafından uygulanan otomobillerdeki ÖTV oranları 2022 yılında arttırıldı. Araçlara gelen ÖTV zammı ile birlikte Türkiye’de araç fiyatları fahiş seviyelere ulaştı. Bu durumda vatandaşların ÖTV ödemeden araç satın alma yöntemlerini araştırmaya yönlendiriyor. Peki Türkiye’de ÖTV’den araç satın alınabilir mi?

Türkiye’de ÖTV ödemeden araç satın alabilme imkanı bulunuyor. Ancak ÖTV’siz araç satın alımı imkanından yararlanabilmek için devlet tarafından belirlenmiş olan özel koşullara sahip olunması gerekiyor. Peki ÖTV ödemeden kimler araç satın alabiliyor?

ÖTV Ödemeden Araç Nasıl Satın Alınır?

Günümüzde devlet, belirli kesimlere ÖTV ödemeden araç satın alma hakkı getirmiştir. Bu haktan sadece engelli vatandaşlar yararlanabilmektedir. Yani Türkiye genelinde engelli vatandaşlar araç satın alımlarında ÖTV muafiyetinden yararlanabiliyor. Ancak engelli vatandaşların hiç ÖTV ödemeden araç satın alabilmeleri için mutlaka %90 ve üzeri engelli raporuna sahip olması gerekiyor. Bu engelli raporunun da mutlaka sağlık kurulları tarafından hazırlanmış olması, %90 ve üzeri olmasıyla birlikte “araç kullanabilir” ibaresini ihtiva ediyor olması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan engelli vatandaşlar sıfır km araç satın alımlarında ÖTV ödemiyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

ÖTV İndiriminden Kimler Yararlanabilir?

Devlet engelli olup da engellilik oranı %90’dan az olan vatandaşlara ise ÖTV indirim hakkı tanımaktadır. Buna göre engelli raporu %40 ile %90 aralığında olan engelli vatandaşlar ise sıfır km otomobil satın alımlarında engel oranına göre değişen oranlarda ÖTV indiriminden yararlanabilmektedir.
Engelliler için sağlanan ÖTV’siz araç satın alımı veya ÖTV indirimli araç satın alım hakkı sadece sıfır km otomobil modellerinin alımında geçerlidir. Ayrıca araç satış bedeli için 450.00 TL üst limit uygulanmaktadır.