Otomobil sektöründe fiyatlar durmadan yükselmeye devam ediyor. Özellikle dünya genelindeki krizler ve döviz kurlarındaki artış ile birlikte 2022 yılında araç fiyatlarında ciddi artışlar meydana geliyor. Araç almak isteyenlerin hayallerini başka bahara ertelemek zorunda kalmalarına neden olan bu artışa karşı o kişiler ÖTV’siz araç alım fırsatından yararlanabiliyor. ÖTV ödemeden araç alma fırsatı sağlayan şartlar neler? Kimler ÖTV’siz araç alabilir? Sorularının yanıtları haberimizde!

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

ÖTV İndirimi Nedir?

Günümüzde otomobiller Özel Tüketim Vergisi(ÖTV) kapsamında bulunuyor. Bu nedenle araç satın alımlarında yüksek ÖTV oranları ve ödemelerinin yapılmasına neden oluyor. Son yıllarda ÖTV oranlarının da artışıyla birlikte araç alabilmek pek çok kişi için ciddi bir sorun haline geldi. Ancak devlet bazı vatandaşlara ÖTV indirimi desteği sağlamaktadır. ÖTV indirimi desteği, günümüzde engelli vatandaşlar için sağlanmış olan özel bir haktır. Söz konusu hak sayesinde vatandaşların %40 oranından fazla engeli olduğunu sağlık kurulu raporu ile kanıtlamaları durumunda ÖTV indiriminden yararlanabilmektedir. Ancak bunun için kişinin mutlaka H sınıfı ehliyetleri de bulunmaktadır.

ÖTV Muafiyeti Nedir?

Günümüzde bazı vatandaşlar için ÖTV muafiyeti de bulunmaktadır. ÖTV muafiyeti çerçevesinde hiç ÖTV ödemeden araç satın alma şansına sahip olunabiliyor. %90 ve üzerinde engelli olduğunu yetkili sağlık kuruluşlarından alacağı sağlık kurulu raporu ile kanıtlayabilen herkes araç satın alımlarında ÖTV ödemek zorunda kalmıyor.

ÖTV Ödemeden Araç Nasıl Satın Alınır?

ÖTV muafiyeti ile araç sahibi olmak isteyenler için devlet tarafından belirlenmiş olan bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartların en başında da engelilik oranları bulunmaktadır. ÖTV muafiyeti veya ÖTV indirimi ile araç satın alma imkanına sahip olabilmek için devlet hastanelerinin sağlık kurullarından verilmiş olan engelli raporu ile engellilik oranının kanıtlanması gerekmektedir. Buna göre Türkiye’de %90 oranında engelli oranına sahip olduğunu sağlık kurulu raporu ile kanıtlayan kişiler ÖTV’den tamamen muafiyet alabiliyor.

Bunun yanı sıra %90 ve üzerinde engelli oranı olduğunu kanıtlayan kişilerin raporlarında araç kullanabilir uyarısının yer alıyor olması gerekmektedir. Böylelikle H sınıfı ehliyete sahip olmaları da gerekmektedir. Bu şartların sağlanması ile birlikte sıfır km otomobil satın alımlarında ÖTV muafiyetinden yararlanabiliyor.