PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

Elektrik ve doğalgaza yeni zam haberi geldi. 2022 yılı başında geçilen kademeli elektrik tarifesi modeli ile birlikte vatandaşın elektrik faturalarında ciddi artış yaşanmıştı. Üzerine uluslararası enerji piyasalarındaki dalgalanmalar hem elektrik hem de doğalgaz için çok sayıda zam yapılmasına neden olmuştu. 2022’nin başında defalarca zamlanan elektrik ve doğalgaza yine zam geldi. “Enerji Piyasaları Denetleme Kurulu(EPDK)” tarafından elektrik ve doğalgaz tüketim bedellerine ilişkin yeni zam açıklaması yapıldı. İşte elektrik ve doğalgazda %50’yi bulan zam haberinin detayları!

Elektrik ve Doğalgaza Zam!

2022 yılında elektrik ve doğalgaz zamları, vatandaşın belini bükmeye devam ediyor. Enerji faturalarında devasa artışlara neden olan elektrik ve doğalgaz zamlarına bir yenisi daha eklendi. Özellikle kışa girerken gelen bu zam büyük tepki çekti. Elektrik ve doğalgaz zammı ile ilgili olarak “Enerji Piyasaları Denetleme Kurulu(EPDK)” tarafından bir açıklama yaptı.
EPDK tarafından yapılan açıklamaya göre elektrik ve doğalgaz 1.09.2022 tarihi itibariyle zamlandı. Yeni zam ile birlikte konut ve sanayi tipi kullanım için elektrik ve doğalgaz fiyatları da belli oldu. EPDK tarafından yapılan açıklamaya göre konut elektriğine gelen zam %20’yi buldu. Doğalgaz sanayi tüketimine yönelik yapılan zam ise %50 seviyelerine ulaştı.

Konut Elektriğine Zam

2022 yılı başı itibariyle “kademeli elektrik tarifesi” modeline geçen ve faturalarda ciddi artışlara neden olan elektrikte, çok sayıda zam haberi de gelmişti. Yılın ilk 8 aylık döneminde elektriğe yapılan zam %125’i geçtiği açıklanmıştı. Hatta kısa bir süre önce bu %125’i bulan zamların ardından yeni bir zam haberi daha gelmiş ve %18.3 oranında yeni bir zam daha gelmişti.
EPDK açıklamasıyla elektriğe 1 Eylül itibariyle geçerli olacak şekilde yeni zam geldi. Gelen yeni elektrik zammı ile birlikte konutlardaki elektrik tüketim tarifesi %20.4 oranında arttı. Böylelikle 2022 yılı başından beri elektrik zammı oranı %163.7 seviyesine ulaşmış oldu.

Yeni Doğalgaz Zammı Konutlarda %20

EPDK tarafından yapılan açıklamaya göre hammadde fiyatlarında yaşanan artışa bağlı olarak doğalgaz tüketim bedeli arttırıldı. Böylelikle açıklanan doğalgaz zammı konutlar için %20 seviyesinde oldu. Özel hizmet sektörüne yönelik doğalgaz zammı %30 ve sanayi grubu abonelikler için ise %50 seviyesinde oldu.