Bilim insanlarından herkesi şok eden bir keşif haberi geldi. Bilim insanları, dünyanın iç çekirdeğinin normalden farklı şekilde hareket ettiğini keşfetti. Bilim insanlarına göre dünyanın iç çekirdeği eskisinden farklı olarak aksi yönde hareket etmeye başladı. Bazı iddiaların aksine iç çekirdeğin durmakla kalmayarak, tersi yönde dönmeye başladığı belirtildi. İşte detaylar!

Dünyanın İç Çekirdeği Tersine Dönüyor

Dünyanın iç çekirdeği 2000’li yıllarda bilim dünyasının bir numaralı gündem maddeleri arasında yer alıyor. Bilim insanları uzay araştırmalarının dışında yer kürenin içini de araştırmaya devam ediyor. Son iddialara göre dünyanın iç çekirdeğindeki gelişmeleri ortaya çıkartıyor. Bilim insanları son yıllarda Plüton büyüklüğünde olduğu belirlenen dünyanın iç çekirdeğinin durduğu iddia edilmişti.

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

Bilim insanları yaptıkları son açıklamayla birlikte şok etkisi yarattı. Zira bilim insanları durduğu iddia edilen dünyanın iç çekirdeğinin, durmakla kalmayarak, tersi yönünde hareket etmeye başladı.

Yeryüzünün ortalama 5.000 km altında bulunan ve “gezegen içindeki gezegen” olarak tabir edilen sıvı metal dış çekirdeğin içindeki iç çekirdek, bağımsız olarak hareket ediyor. İç çekirdeğin dönüş yapısı bilim insanları tarafından tartışılmaya devam ediliyor.

İç Çekirdek Hakkında Çok Az Şey Biliniyor

Depremlerin veya bazı nükleer patlamaların sismik dalgalar yarattığı biliniyor. Bilim insanları sismik dalgalardaki küçük farklılıkların dünyanın ortasından geçerken ölçülmesi ile birlikte elde ettikleri belirtiliyor.

Bilim insanları tarafından yapılan son açıklamada iç çekirdeğin, dünyanın yüzeyine göre salıncak gibi ileri ve geri döndüğünün tespit edildiğini belirtti. Salınca şeklinde olan bu döngünün ortalama olarak 70 yıl, veya diğer bir ifadeyle her 35 yılda bir yön değiştirdiği açıklamasında bulunuldu.

Çin’de bilim insanları iç çekirdeğin en son 1970’lerin başında yön değiştirmiş olduğunun belirlendi. Bu çerçevede de sonraki değişimin 2040’lı yılların ortalarına doğru tahmin edildiği belirtildi. Uzmanlar, gün uzunluğu olarak isimlendirilen ve dünyanın kendi ekseni etrafında dönmesi açısından gerekli olan sürenin ufak değişimler ile aynı paralelde olduğu aktarıldı. Bu zamana kadar dünyanın iç çekirdeğinin yüzey sakinleri açısından etkili olduğuna dair kanıt bulunamadığı belirtildi.