Yaşadığımız ekonomik kargaşa çılgınlık boyutuna ulaşmış bir şekilde devam ediyor. Her gün yeni bir zam haberiyle uyandığımız ülkemizde, üstelik zamlarda % 30’ un altında olmuyor. Şimdi de İstanbul’ un bazı semtlerinde simit 7,5 liradan satılmaya başlandı. İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Şaban Özdemir, 100 gramdan oluşan simidin normal fiyatının 5 lira olduğunu ve 7,5 liradan satış yapan simitçilerle ilgili “ Bizim bir zam kararımız yok. Maalesef bunlar art niyetli insanlar “ dedi.

İstanbul’ da Simit Kasım 2022’ de 5 TL Olmuştu

İstanbul’ da 100 gram simit resmi olarak 5 Lira olmuştu. En son gelen bu zamdan sonra oda tarafından alınan herhangi bir kara olmamasına rağmen, bazı semtlerde simit 7.5 liradan satılmaya başlandı. Bu süreç içerisinde elektrik, doğalgaz ve maliyetleri etkileyecek herhangi bir kaynağa zam yapılmamış olmasına rağmen, simit fiyatının neden kendiliğinden 7.5 liraya çıktığı anlaşılamadı.

İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Şaban Özdemir Bir Zam Kararlarının Olmadığını Söyledi

Konuyla ilgili ulaşılan İstanbul Un-İş Esnaf Sanatkarlar Odası Başkanı Şaban Özdemir “ Bizim bir zam kararımız yok. Maalesef bunlar art niyetli insanlar. Aldığımız bir karar olunca kamuoyu ile bunu paylaşıyoruz “ ifadelerini kullandı. Diğer yandan Kasım 2022 tarihinde simide getirilen 5 liralık yeni satış rakamı sırasında Şaban Özdemir “ Simidin, açmanın ve poğaçanın eski kar marjlarına gelmesi için 8 TL’ye satılması lazım ” diyerek eleştiri getirmişti.

Simit gibi her gün binlerce tüketimi bulunan bir temel gıda maddesinin bu denli yüksek boyutlu artması, vatandaşı sert şekilde etkiliyor. Zammın resmi bir gerekçesinin bulunmaması, maliyet arışı oluşturacak zamların olmaması da, art niyeti ortaya koyuyor. Vatandaşlar, simide gelen bu zamma büyük tepki gösteriyor.

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde "Sahte Doktor"luk Yapan Ayşe Özkiraz'ın Tutukluluk Halinin Devamına Karar Verildi

Konunun araştırılarak gerekenin yapılmasını isteyen vatandaşlar, bu gidişatın bu şekilde hiç iyi olmadığı yönünde hemfikir. Vatandaşlardan 100 gramlık bir simidin 7.5 lira olduğu bir ülkede yaşamın ne denli zorlaştığını artık yöneticilerin anlaması gerekiyor şeklinde yorumlar yapılıyor. İlgili yöneticilerin konuyla ilgili araştırma yaparak çözüm üretmesi bekleniyor.