Devlet kurumları, borçlar nedeniyle haczedilen gayrimenkuller için ihale usulünde satış gerçekleştiriyor. Ticaret Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen hacizli ev satışlarının ardından 2022 yılında Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından da başlanıldı. SGK hacizli evler ile vatandaşlar çok daha uygun fiyatlardan ev satın alma imkanına sahip olabiliyor. SGK tarafından açılan hacizli malların satışı ilanlarını takip ederek, en uygun olana teklif vermek ve satın alabilmek mümkün oluyor. Peki SGK hacizli evler neler? Nasıl satın alınır? İşte detaylar!

SGK’dan Hacizli Ev Satışı

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), 2022 yılının Haziran ayında icra satış ilanları yayınlıyor. SGK hacizli evler için yapılan satışlar ihale usulünde gerçekleştiriliyor. Bu doğrultuda SGK hacizli evleri satın almak isteyen kişilerin ilan nezdinde belirlenen teminat tutarını yatırarak, ihaleye katılabiliyor. İhaleye katılanlar minimum artış tutarı üzerinden teklif verebiliyor. İhale sürecinin sonunda en yüksek teklife sahip olan kişi söz konusu gayrimenkulü satın alma hakkına sahip olabiliyor.

SGK tarafından icradan gelen konutların satışının yapıldığı ihale ilanlarına “https://net.sgk.gov.tr/IcraSatisIlanlariSunumu/” adresinden ulaşılabiliyor. Burada SGK tarafından yayınlanan güncel icralık konut satışı ilanları takip edilerek, en uygun olanına teklif iletilebiliyor.

Güncel SGK Hacizli Ev Satış İlanları

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vatandaşın kuruma olan borçları nedeniyle icra edilen tüm malların satışı açık arttırma usulünde satışa sunuluyor. Türkiye’nin her yerinden SGK’ya borçları olmasından dolayı haczedilmiş olan konut, işyeri ve bürolar ile ilgili olarak kurum tarafından çevrimiçi ihale gerçekleştiriliyor. Herkesin katılım sağlayabildiği bu SGK gayrimenkul satış ilanlarının her birine özel teminat bedelleri yatırılıyor.

Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Yatırılan teminat bedellerinin ardından söz konusu satış ilanındaki konut için başlatılacak açık arttırmaya katılım sağlanabiliyor. İşte 2022 Haziran ayı için SGK tarafından yayınlanmış olan icradan satılık gayrimenkullerden birkaçı;

  • Mersin’de bulunan büro ve ofis olarak kullanılan gayrimenkul 445.000 TL satışa esas bedeli ve 33.375 TL teminat bedeliyle satışta. İlanın ikinci ihalesi 23.06.2022 tarihinde gerçekleştirilecek.
  • Mersin’de bulunan dükkan ve mağaza olarak kullanılan gayrimenkul 154.00 TL satışa esas bedeli ve 11.550 TL teminat bedeliyle satışta. İlanın ikinci ihalesi ise 21.06.2022 tarihinde gerçekleştirilecek.