Salgın dönemiyle birlikte ekonomik açıdan sıkıntı yaşayan vatandaşlar için devlet yardımları artarak devam ediyor. İhtiyaç sahibi ailelere destek sağlayan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından elektrik yardımı sunuluyor. Elektrik yardımı desteği ile ihtiyaç sahibi ailelerin elektrik tüketimleri 200 TL’ye kadar devlet tarafından karşılanıyor.

Elektrik Yardımı Desteği Kimlere Veriliyor?

Elektrik faturasını ödemekte güçlük çalışan vatandaşların elektrik tüketimleri devlet tarafından elektrik yardımı ile karşılanıyor. Elektrik desteğine başvuruda bulunan ihtiyaç sahipleri aylık 200 TL’ye kadar elektrik faturaları için yardım alabiliyor. Elektrik desteğinden yararlanabilmek için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan şartların taşınıyor olması gerekiyor. Elektrik faturası desteğinde nakdi yardım uygulanmamaktadır. Destek kapsamında güncel fatura tutarı 200 TL’ye kadar olan kısmı devlet tarafından ödeniyor. Elektrik yardımı desteğinden faydalanabilmek için aranan şartlar;

  • 3294 sayılı Kanun çerçevesinde muhtaç olunması koşuluyla Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma(SYD) Vakıflarının karar organı “Mütevelli Heyetleri” tarafından tespit edilmiş olması,
  • 2828 sayılı Kanun çerçevesinde bakıma muhtaç engelli olunması ve “Evde Bakım Yardımı” alınmıyor olması,
  • Kronik hastalık sebebiyle cihaza bağımlı olarak hayatını idame ettirme halinin sağlık raporu sahibi olması,

Şeklindedir.

Elektrik Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Elektrik tüketimi desteği ile ilgili başvuru işlemleri Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde bulunan “Sosyal Hizmetler Müdürlükleri” üzerinden başvuru gerçekleştirilebiliyor. Başvuru işlemleri ayrıca Kaymakamlıklar bünyesinde yer alan “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına” da gerçekleştirilebiliyor.

Elektrik Desteği Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Elektrik desteği başvurusu işlemleri için mutlaka yanınızda bulunan belgeleri hazır bulundurmanız gerekiyor. Başvuru işlemleri sırasında;

  • Kendinizin ve hanenizdeki diğer kişilere ait T.C. kimlik fotokopileri,
  • Güncel elektrik faturası,
  • Başvuru dilekçesi,

Şeklindedir. Ayrıca muhtarlıklardan edineceğiniz muhtaçlık belgesi evrakı da başvuru incelemeleri sırasında başvurunuzun olumlu olarak değerlendirilmesi açısından önemli bir avantaj sağlar.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Ayrıca elektrik tüketimi desteğinden faydalanabilmek için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı sistemine kayıt işleminin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Vakfa kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra T.C. kimlik kartı/nüfus cüzdanı ve elektrik faturası ile birlikte en yakın PTT şubesine gitmeniz ve bilgilerinizi belirtmeniz gerekmektedir.