Her birimiz için emeklilik, hayattaki en önemli hedeflerden birisi konumunda bulunuyor. Emekli olarak yüksek yaşam standartlarına sahip olabilmeyi hedefliyoruz. Bu dönemde alacağımız emekli aylığı ne kadar yüksek olursa, o kadar rahat ve konforlu bir yaşam sürebiliriz. Bir de emeklilikte alınan 2 farklı aylığın olması bu standartları sağlamayı daha da kolaylaştırır. Bazı kişiler SGK’dan çift maaş alabiliyor. Peki kimler SGK’dan çift maaş alabiliyor?

SGK’dan Çift Maaş Alınabilir Mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından emeklilik döneminde çift maaş hakkı da sağlanmaktadır. Bu hak kapsamında bazı emekliler, emeklilik dönemlerinde SGK’dan çift maaş alabilme imkanından faydalanabilmektedir. Hatta bazı koşulların sağlanması halinde SGK’dan alınan maaş sayısının 3’e dahi çıkartılabilmesi mümkün olmaktadır.

Türkiye’de farklı sigorta kolları bulunuyor. Bu doğrultuda emekliler, bu farklı sigorta kollarından faydalanarak, 2 farklı maaş alabilme şansına sahip olabilmektedir. Bu haktan yararlanabilmek için öncelikle SGK emeklilik şartları karşılanmalı ve emeklilik hakkının alınmış olması gerekmektedir.

Hangi Durumda SGK’dan Çift Maaş Alınabilir?

Emeklilik döneminde SGK’dan çift maaş alabilme imkanı bulunmaktadır. SGK’dan çift maaş alımı için belirli şartların sağlanması gerekiyor. Bu kapsamda;

SGK emeklisi olan kadınlar, vefat eden eşinin SGK’dan emekli olması halinde eşinin maaşının üzerinden belirli oranda dul aylığı alabiliyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

SGK emeklisi kadınlar kendi emekli aylıklarına ek olarak SSK veya Bağkur emeklisi vefat eden eşinden dul aylığı alabiliyor. Ayrıca vefat eden Emekli Sandığı emeklisi anne veya babasından da yetim aylığı alabiliyor. 3 farklı sigorta kolundan gelen 3 farklı maaş fırsatından bu koşullarda yararlanabiliyor.

SGK Çift Maaş Bağlama Koşulları

SGK’dan çift maaş alabilmeyi mümkün kılan sistem sayesinde emeklilik döneminde çift maaş imkanından faydalanılabiliyor. 2 veya 3 maşa kadar çıkartılabilen emeklilik döneminde;

  • SSK ve Bağkur emeklisi vefat eden eşten maaşının %50’si oranında dul aylığı,
  • Emekli Sandığı emeklisi vefat eden eşten maaşının %75’i oranında dul aylığı,

Alabilme imkanına sahip olabiliyor. Bu şartları sağlayan emekliler, bu dönemde SGK’dan 2 ve hatta 3 maaşa kadar ödeme alabilme imkanına sahip olabiliyor.