2018 Yılından itibaren başlatılan emeklilere bayram ikramiyesi ödemesi, 2021 yılında yapılan 100 liralık zamla birlikte 1.100 TL olarak ödenmişti. İki bayramda toplam 2.200 TL bayram ikramiyesi alan emeklilerin, ikramiyesi ödemesi yapılırken maaş tutarları göz önüne alınmıyor. 2021 Yılında her emekliye eşit şekilde 1.100 TL olarak ödenen ikramiye, dul ve yetim aylığı ile ölüm aylığı alanların aylık oranlarına göre yapılıyor. Bu yıl Nisan ayının son günlerinde yapılacağı tahmin edilen bayram ikramiyesi için, ödemenin ne zaman yapılacağı ve ne kadar artış olacağına ilişkin, önümüzdeki günlerde yapılacak olan kabine toplantısında karar verilecek.

Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Emeklilere Bayram İkramiyesi 3.000 TL

Henüz ne kadar zam yapılacağı bilgisi olmasa da, bu konuda yaşanan ekonomik sıkıntıları bayram öncesi bir nebze rahatlatabilmek adına çalışmalar yapıldığı biliniyor. Bayram ikramiyesine yapılacak zamla ilgili, öne çıkan dört ayrı formül bulunuyor.

Enflasyon Oranında Zam

Bunlardan ilki enflasyon oranına göre zam yapılması, Eğer enflasyon oranında zam yapılırsa, Nisan ayı sonunda alınacak bayram ikramiyesi 1,496 TL düzeyinde olacak.

Yeniden Değerleme Oranında Zam

Yeniden değerleme oranına göre zam yapılması formüllerden bir diğeri. Bu orana göre zam yapılırsa, enflasyona göre yapılacak zamdan biraz daha yüksek bir ikramiye söz konusu olacak. Buna göre beklenen artışla birlikte alınacak ikramiye 1.498 TL

Asgari Ücret Zam Oranında Artış

Bayram ikramiyesine, asgari ücrete yapılan % 50,51 oranında artış oranında zam yapılması diğer bir formül olarak öne çıkıyor. Doğrudan bu oranın ikramiye uygulanması sonucunda, Nisan ayında alınacak ikramiye tutarı 1.655 TL oluyor.

Bayram İkramiyesini Yılda Bir Asgari Ücret Olarak Düzenlemek

Üzerinde fikir birliği oluşan diğer bir görüş ise, bayram ikramiyesinin emeklilere yılda bir asgari ücret tutarında ödenmesi. Bu formül üzerinde en çok görüş birliği oluşmuş formül olarak öne çıkıyor. Yılda iki bayram bulunuyor ve yılda bir asgari ücret tutarında ikramiye ödendiğinde, bayram başına 2.126 TL ikramiye ödemesi yapılacak. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan kabine toplantısında bu dört formülden birinin kesin olarak onaylanacağı bilgisi var. Buna göre bu yıl Nisan ayının sonunda yapılacak ilk bayram ikramiyesi ödemesi, en düşük 1.496 TL olacak.