Ardına gelen zamlar ve sürekli olarak artmaya devam eden enflasyon, henüz Ağustos ayının yarısına gelmiş olmamıza rağmen, Temmuz ayında gelen emekli aylığı zamlarının neredeyse hiç yapılmamış gibi olmasına neden oldu. Sürekli düşen alım gücü özellikle emekliler ve asgari ücretliler için daha önce benzeri görülmemiş bir dönemin yaşanmasına sebep oluyor.

Oluşan bu yeni durum, hükümet kanadı tarafından da yakından takip ediliyor ve enflasyonla mücadele çalışmalarının yanında, emeklilere yapılacak Ocak 2023 zammının, daha önce hiç olmadığı kadar bir iyileştirmeyle yapılması konusunda çalışmalar yapılıyor. Buna göre yapılacak zamla birlikte en düşük emekli aylığının 5.500 lira veya üzerinde olması için şimdiden çalışmalar yapılmaya başlandı.

Temmuz Emekli Zammı Eridi

Temmuz ayında gerçekleştirilen emekli naaş zamları, kısa süre içerisinde eriyerek, Ağustos ayına geldiğimiz şu günlerde neredeyse tamamen eridi. Yapılan zam 6 ay içinde gerçekleşen enflasyona göre yapılmış olmasına rağmen, enflasyon sürekli olarak artmaya da devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ ın, 2022 yılı başı ve Temmuz ayında inisiyatif kullanarak gerçekleştirdiği maaş iyileştirmeleri gibi, Ocak ayında da maaşlara çok yüksek bir artış yapması çok kuvvetli bir ihtimal olarak görülüyor.

Emekli Aylıklarına Enflasyondan Daha Yüksek Zam Yapılacak

Daha şimdiden Temmuz zamları eriyen emeklilerin gözü Ocak 2023 zamlarına çevrildi. Bu konuda oluşan beklentiyle birlikte, hükümet kanadında bu konuyla ilgili çalışmaların şimdiden başladığına dair duyumlar geliyor. Dolayısıyla Ocak ayında emekli aylıklarının yüksek oranda arttırılması ve emeklilerin alım gücünün günün şartlarına göre yeniden düzenlenmesi konusunda yoğun çalışmalar yürütülüyor.

O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli O Grubun İçinde Olan Vatandaşlar Son Model Araç Alırken 1 TL Bile ÖTV Ödemeyecek! Sadece Kısa Süre İçin Geçerli

En Düşük Emekli Maaşı 5.500 TL Olabilir

TÜİK tarafından belirlenen enflasyon oranlarının 6 aylık dönemine göre yapılan emekli aylıkları zamları, şu anda Ocak 2023 tarihinde yapılacak zam yöntemi durumunda. Ancak bu sefer çok daha yüksek bir zam yapılmasıyla birlikte, hem emekli aylıklarının hem de asgari ücretin yeniden alım gücünün yükseltilmesi hedefleniyor. Buna göre hükümet tarafından yapılan çalışmalardan sızan bilgiler, emekli aylıklarının en düşük olanının 5.500 TL olmasına yönelik çalışmaların yapıldığı. Dolayısıyla emekli aylıklarına bu oranda zam yapılması, asgari ücret başta olmak üzere, memur maaşlarını da etkileyecek.