Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak! Bu Fiyatları Görenler En Yakın A101 Şubesine Akın Edecek, Tüm Ürünler Kasada %25 Daha İndirimli Olacak!

Son dönemde SGK’dan çift maaş alan kişiler gündemde. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından yapılan maaş ödemelerinde 2 maaş birden alan kişiler bulunuyor. SGK’nın sağladığı bu haktan çoğu kişinin haberi bulunmuyor. Bu yüzden SGK’dan çift maaş alan kişileri öğrenince çok şaşırıyor. Peki SGK’dan kimler çift maaş alabiliyor? SGK’dan çift maaş nasıl alınabiliyor? SGK çift maaş alma şartları neler? SGK’nın çift maaş ödemesine ilişkin tüm merak edilenler haberimizde!

SGK’dan Çift Maaş Almak Mümkün Mü?

Hayat pahalılığıyla mücadele edilen bu dönemde Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK) çift maaş alan kişiler gündeme geldi. Peki SGK’dan gerçekten çift maaş alınabiliyor mu?

Günümüzde SGK’dan çift maaş alabilmek mümkündür. SGK tarafından belirlenen şartları sağlayan herkes SGK’dan çift maaş alabiliyor. SGK’nın 2 maaş birden ödeme yapması için bazı önemli kriterler bulunuyor. Bu kriterler arasında tarih önemli bir faktör olarak öne çıkıyor.

SGK’dan Çift Maaş Alma Yöntemleri Neler?

SGK’dan çift maaş almanın yöntemleri bulunuyor. Bu yöntemlerin ilki ise öncelikle SGK’dan emekli olunmasıdır. Bu aşamada kişinin hangi sigorta kolundan(4A, 4B ve 4C) emekli olduğu ise fark etmiyor. Kişi SGK’dan emekli olduğunda her ay emekli maaşı alabiliyor. Bununla birlikte SGK’dan emekli olan eşinin vefatı halinde kalan emekli maaşının belirli bir kısmını kurumdan ikinci bir maaş olarak alabilmek mümkündür. Bu maaş ödemesi dul aylığı olarak da biliniyor.

Yani kişi SGK’dan hem kendi emekli aylığını alıyor hem de dul aylığı alıyor. Bu ikisinin birlikte alınabilmesi açısından SGK düzenlemelerinde herhangi bir engelde bulunmuyor. Böyle bir durumda tek fark kişinin vefat eden eşinin hangi sigorta kolundan emekli olduğuna göre alacağı ikinci maaşın tutarının değişmesi oluyor. Yani SGK’dan emekli olan kişinin ikinci maaşı olacak vefat eden eşinin maaşı SSK veya Bağkur’dan geliyorsa söz konusu maaşın %50’si kadarını ikinci maaş olarak alabiliyor. Eğer Emekli Sandığı’ndan geliyor ise maaşın %75’ine kadar olan kısmını alabiliyor.

SGK’dan 3 Maaşta Alınabiliyor

SGK’da çift maaşın dışında 3 maaş alan kişilerde bulunuyor. Bunun için kişinin kendisinin SSK emeklisi olması gerekiyor. Ayrıca Bağkur emeklisi olan eşinden dul aylığı ve Emekli Sandığı emeklisi olan anne veya babasından da yetim aylığı alabiliyor. Böylelikle SGK’dan her ay 3 maaş alabiliyor.