Aniden bir misafir beklediğinizde ya da canınız çayın yanına harika bir atıştırmalık çektiğinde yapabileceğiniz pratik kek tariflerini mi gözden geçiriyorsunuz? Tam da böylesi anlarınız için uygulayabileceğiniz çok pratik ve oldukça da az ve ekonomik malzeme ile yapabileceğiniz bir kek tarifi vermek istiyoruz. Süt bile kullanmanıza gerek kalmadan sıcak su ile yapılabilecek bir kek tarifi uygulamaya hazır mısınız? İşte sizin için sıcak su ile sünger kek tarif ive tarifin püf noktaları!

Sünger Kek İçin Gerekli Malzemeler

Sıcak su ile sünger kek tarifimizin yarılışına geçmeden önce gerekli olan malzemelerimiz sıralayalım. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler şu şekilde:

  • 3 adet orta boy yumurta
  • 1.5 su bardağı şeker
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 2 su bardağı su
  • 1 paket vanilin
  • 1.5 paket kabartma tozu
  • Yarım çay kaşığı karbonat
  • 3 silme su bardağı +1 su bardağından 1 parmak eksik un

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra ise sıra geldi sıcak su ile yapılan sünger kek tarifimizin uygulama aşamalarına.

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Sünger Kek Yapım Aşamaları

Yukarıdaki malzemelerimizi hazırladıktan sonra artık sıcak su ile sünger kekimizin tarifimizin yapılışına geçebiliriz. Bunun için öncelikle derin bir karıştırma kabı içerisinde yumurta ve şekerimizi koyarak köpürene kadar karıştırmaya başlayalım. Mümkün mertebe mikser yardımıyla da yapabileceğiniz karıştırma işleminde karışımınızın köpürmesi ve beyazlaması, kekinizin kabarması açısından oldukça önemli. Ardından karışıma vanilya ve sıvı yağımızı da ekledikten sonra çırpmaya devam edelim. Sonrasında suyu da ekleyelim ve çırpma işlemini sürdürelim. Bu aşamanın ardından artık yavaş yavaş unumuzu karışıma eklemeye başlayalım. Ancak unumuzu eklerken son derece yavaş ve temkinli bir şekilde ekleyelim. Üzerine kabartma tozu ve karbonatımızı da ekleyip bir miktar daha çırpalım.

Diğer yandan pişirme kabımızı 2 yemek kaşığı sıvı yağ ile iyice yağlayalım ve kek hamurumuzu kalıba dökerek bir kaç defa tezgahta vurup yüzünde oluşan kabarcıkları alalım. Önceden ısıtılmış 160 derece fırında 20 dakika kadar hiç fırının kapağını açmadan pişirelim. Sonrasında ise fırından çıkartarak 5 dakika dinlenmeye bırakalım. Son olarak keki ters çevirerek kalıbından çıkartalım.

Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!