ABD, son dönemde yine yasa dışı göç ile mücadele ediyor. Özellikle son dönemde açıklanan verilerde Meksika ile ABD sınırından geçen yasa dışı sığınmacı sayısının tarihin en yüksek seviyesine çıktığını gösterdi. Verilere göre Meksika ile ABD arasındaki sınırdan yasadışı yollarla ABD tarafına geçen Türk sayısının 32.000’i aştığı belirtildi. İşte detaylar!

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

ABD Sığınmacı İstatistikleri Açıklandı

ABD, son dönemde yine Meksika sınırındaki yoğunlaşan yasadışı sığınmacı sorunuyla mücadele ediyor. ABD Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi tarafından son döneme ait Meksika ile ABD sınırındaki yasadışı sığınmacılara ilişkin verileri açıkladı. Söz konusu sığınmacılar, sınırdan geçtikten sonra yakalanarak ABD yasaları çerçevesinde “Arizona” ve “Teksas” eyaletlerinde bulunan tutukevlerine yerleştiriliyor. Sığınmacıların önemli bir kısmının ABD’ye iltica talebinde bulunduğu belirtiliyor. İltica talep eden kişi herhangi bir ABD vatandaşının sponsor olması halinde 1 hafta ile 1.5 ay süre içerisinde tutukevinden serbest bırakılabiliyor. Daha sonra ise genel olarak mahkemede siyasi sebepler, LGBT ve din tercihi gibi gerekçelerle iltica talebinin kabul edilmesini talep ediyor.

ABD ile Meksika Sınırında Türk Sığınmacı Sayısı Arttı

ABD Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi tarafından yapılan açıklamada Meksika sınırındaki yasadışı sığınmacıların milliyetlerine ilişkin bilgilere de yer verildi. Söz konusu verilerde Meksika’dan ABD’ye geçen yasadışı sığınmacılar arasında yoğun şekilde Türk vatandaşları da bulunuyor.

Son dönemde Türkiye’den Meksika’ya giderek, buradan ABD’ye kaçak yollarla geçen Türk vatandaşlarının sayısında ciddi bir artış yaşandığı ortaya çıktı. ABD Gümrük ve Sınır Koruma Dairesi tarafından yapılan açıklamada Türkiye’den Meksika’ya, oradan da ABD’ye kaçak yollarla geçen Türk vatandaşlarının sayısının 31.485 kişiye yükseldiğini açıkladı.
Kurum tarafından yapılan açıklamaya göre 2020 yılında 1.944 kişi, 2021 yılında 4.989 kişi, 2022 yılında 24.362 kişi olduğu açıklandı. Türk vatandaşlarının Meksika’dan ABD’ye sığınmacı olarak geçiş yaptığı açıklandı.

Son 3 yılda Türkiye’den 253 çocuğun ailesiyle birlikte bu sınırdan sığınmacı olarak geçtiği açıklandı. Ayrıca açıklanan istatistiklere göre 23 çocuğunun da kendi başına yanında ebeveynleri olmadan Meksika sınırından ABD’ye geçiş yaptığı belirtildi.