Türk tatlı geleneğinin belki de en eski lezzetlerinden birisi olan saray helvası, hem yapımının pratikliği ile hem de lezzeti ile birçok kişinin favori tatlıları arasında yer alıyor. Ama tabi ki her tatlı ve yemekte olduğu gibi saray helvasının yapılışında da önemli bazı püf noktalarına uymak gerekiyor. Eğer siz pişmaniye tadında bir saray helvası yapmayı düşünüyorsanız işte siz ve sevdikleriniz için harika  ve oldukça pratik bir saray helvası tarifi!

Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız... Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız...

Saray Helvası İçin Gerekli Malzemeler

Pişmaniye tadında saray helvamızın yapma sürecine başlamadan önce tarifimiz için gerekli olan malzemelerimizi sıralayalım. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler;

  • 6 su bardağı un 
  • 2 su bardağı pudra şekeri
  • 250 gram tereyağı
  • Üzeri için 3 yemek kaşığı pudra şekeri
  • Servis kabını yağlamak için 1 tatlı kaşığı zeytin yağı

Eğer tereyağınız yoksa tercih ettiğiniz bir margarini de kullanabilirsiniz. Şimdi ise saray helvamızın yapım aşamalarına başlayalım.

Saray Helvası Yapımı

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz malzemeleri hazırladıktan sonra öncelikle yapışmaz bir yayvan tencereye unumuzu alalım ve kısık ateşte unun kokusu çıkana kadar karıştıra karıştıra kavurmaya başlayalım. Tatlımızı yaparken bu aşama oldukça önemli. Hatta bu işlemi yaparken yaklaşık olarak yarım saat kadar bu karıştırma işlemini yapmak durumundayız. Bu arada sürekli karıştırdığını için de unun renginin değişmediğini göreceksiniz. Ardından yeteri kadar kavrulduktan sonra ocağımızın altını kapatalım ve ılıması için bir 15 dakika kadar bekleyelim. Unumuz yeteri kadar ılıdıktan sonra üzerine pudra şekerini ekleyelim ve güzelce karıştıralım. Hatta bir kaşık yardımıyla kenarlardan içeri doğru karıştırarak pudra şekeri ile unu bütünleşene kadar karıştıralım. Diğer yandan küçük bir sos tenceresinde yine kısık ateşte tereyağımızı eritelim ve ocakta alalım. Eritmiş olduğumuz tereyağımızı un ve pudra şekeri karışımımızın üzerine ekleyelim ve yine kaşık yardımıyla bir miktar karıştırdıktan sonra elinizle yoğuralım. İyice yoğurduktan sonra dikdörtgen cam servis kabını zeytinyağı ile yağlayalım ve helvamızı tepsiye boşaltalım. Elimizle iyice sıkıştırarak tepsiye yerleştirelim. Ardından helvamız henüz sıcakken bıçakla dilimleyelim. Son olarak üzerine tel süzgeç yardımıyla pudra şekerini serpiştirelim. Oda sıcaklığına geldikten sonra buzdolabına kaldıralım. En az bir saat kadar buzdolabında bekledikten sonra servis edebilirsiniz.