Son günlerde hem orman yangınlarına sebebiyet vermesinden dolayı hem de başka etkenlerden dolayı havai fişek kullanımı ve satışı yasaklanmış durumda. Batman Valiliği de bu konuda gerekli düzenlemeleri yaparak il sınırları içerisinde izinsiz olarak havai fişek kullanılmasını ve satışını yasakladı.  

Halk Arasında Korku Yaratıyor

1 h.f

Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki... Sütyen Kullananlar Dikkat! Bilim Adamı Öyle Bir Şey Açıkladı ki...

Batman Valiliği’nin yapmış olduğu açıklama ile, milli bayramlar, düğünler ve kutlamalara ilişkin yapılan tüm etkinlik ve şenliklerde birtakım kısıtlamalar getirildi. Bu kısıtlamaların başında milli ya da dini bayramlarda, düğünlerde, nişanlarda, özel günler ve kutlamalarda gerçekleştirilen tüm etkinliklerde şenlik, işaret fişeği, havai fişek maddeleri yasaklandı. Piroteknik maddeler olarak adlandırılan maddeler, torpil, maytap, çatapat gibi maddelerin izinsiz olarak kullanılması yasaklandı. Gerekçe olarak halk arasında korku, heyecan ve panik yaşanması gösterildi.

Ses ve Gürültü Kirliliği

hf 2

Valilik tarafından yapılan açıklamada, piroteknik maddelerin, yani havai fişek ve maytap gibi maddelerin ortaya çıkardığı yüksek ses ve gürültünün insanlarda işitme sorunlarına neden olduğunun altı çizildi. Hatta toplumun can ve mal güvenliğini tehlikeye atmasından dolayı Batman il sınırı içerisinde her türden havai fişek ve işaret fişeği kullanımı Valilik iznine bağlandı.

Düğün ve Nişanlarda Dikkat!

hf 3

Batman Valiliği ayrıca bu yasaklara uymayanlar konusunda Kabahatler Kanunu uyarınca işlem başlatacağını da duyurdu. Özellikle de düğün ve nişan gibi organizasyonların artmış olduğu ilde bu önlemler konusunda halk uyarıldı.