Pasta ve tatlıların yapımında sık sık kullandığımız karamel sos sayesinde tatlılarımızda harika lezzetler yaratarak herkesin beğenisini kazanabilirsiniz. Ancak karamel sosun kıvamını doğru tutturmak da bir o kadar önemli. Bu tarifimizde sizlere garanti bir sos tarifi vereceğiz. İşte sizler için en garanti ve pratik olduğu kadar da lezzetli bir karamel tarifi ve detaylar!

Karamel Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

Pasta ve tatlılarınız içerisinde kullanabileceğiniz karamel için öncelikle gerekli malzemelerimizden bahsedelim. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler şu şekilde:

  • 1 su bardağı şeker
  • 2 yemek kaşığı tereyağı ya da margarin
  • 1 su bardağı süt ve
  • 1 tepeleme yemek kaşığı nişasta

Karamel Tarifinin Yapılışı ve Püf Noktaları

Yukarıdaki malzemelerimizi hazırladıktan sonra sıra geldi pasta ve keklerimiz için ihtiyacımız olan karamelin yapılışına. Bunun için öncelikle tavamızı ocağa koyarak güzelce ısıtalım. Ardından ocağı en kısık ayara alarak tavamızın içerisine şekerimizi dökerek düzgün bir şekilde tavada yayalım. Bu şekilde tavamızı ocağın kısık ayarında şekerimiz eriyene kadar bekletmeye devam edelim. Tavadaki şekerlerimiz erimeye başlar başlamaz tahta bir kaşık yardımıyla sürekli karıştıralım. Bu esnada tavada herhangi bir şekilde şeker kristali kalmayınca içerisine tereyağımızı koyalım. Diğer yandan başka bir kabın içerisine nişastamızı ve sütümüzü koyarak nişasta eriyene kadar karıştıralım. Bu karışım eriyince de tavamızda özleşmeye başlayan tereyağı ve şeker karışımımızın içerisine dökelim. Tabi ki bu esnada tavamızı karıştırmaya devam edelim. Ocakta olan tavamızdaki süt ısınmaya başladıkça şekerle karışıp daha da erimeye başlayacak. Ancak bu arada şekerlerin ve dolayısıyla da sosumuzun yanmaması iççin asla ocaktan ayrılmamaya ve karıştırmayı kesmemeye özen gösterin. Ardından karamel sosunuz istediğiniz kıvama gelir gelmez tavayı ocaktan alarak soğumaya bırakalım. Eğer bu aşamada sosunuzda topakların olduğunu fark edecek olursanız sosunuzu bir blender yardımıyla çırparak topaklanmaları yok edebilirsiniz. Son olarak sosumuz pişip ocaktan aldıktan sonra da yani soğuma aşamasında da karıştırmaya devam etmemiz gerekiyor. Sosumuz ılıdıktan sonra ise oda sıcaklığına gelene dek bir kavanoza koyup ağzını kapattıktan sonra en az 3 hafta süresince buzdolabında saklayabilirsiniz.

Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!

Afiyet olsun!