Masalarımızın ve ana yemeklerimizin olmazsa olmazı ve partneri olan pirinç pilavı, her ne kadar yapılışı çok kolay gibi görünse de aslında çok önemli ayrıntıları ve püf noktaları olan bir yemek. Eğer bu püf noktalarına dikkat edilmeyecek olursa pilavınız ya lapa olur ya da pişmemiş ve sert bir yapıda kalır. Ve her ikisi de istenilen bir durum değildir. Kıvamında pişmiş ve tane tane kaşığınızdan dökülen bir pirinç pilavı için uymanız gereken püf noktaları ve pilavın yapıl aşamaları ise oldukça basit. İşte sizler için yapışmayan, lapa olmayan tane tane pilav yapmanın püf noktaları!

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Pilav Yapmanın Püf Noktaları

Ana yemeklerinizin yanına çok yakışacak bir pirinç pilavı yapmak istediğinizde eğer yapışmayan, tane tane bir pilav yapmak istiyorsanız öncelikle uymanız gereken birtakım püf noktaları olduğunu bilmeniz gerekiyor. bunun için öncelikle pilav yapmaya daha başlamadan önce yapmanız gereken bir aşamadan bahsedelim. Pilavınızı pişirmeye başlamadan yaklaşık bir iki saat önce pişireceğiniz miktarda pirinci sıcak ve tuzlu suya ıslatmanız ve pirincin nişastasını atmasını sağlamanız gerekiyor. Bu adım pilavınızın tane tane olması için oldukça önemli. Tuzlu ve sıcak suda bekletmiş olduğunuz pirinçlerinizi pişirme aşamasına yaklaştığınız zaman tel bir süzgeç yardımıyla süzmeye başlayabilirsiniz.

Pilav Yapımı

Bu şekilde tuzlu ve sıcak suda bekletip süzülmeye bıraktığımız pirinçlerimizi pişirmeye başlarken öncelikle pilav tenceremize bir miktar zeytinyağı koyalım. Ardından yine yarım çay bardağı kadar arpa şehriyeyi yağa ekleyerek sürekli karıştırarak kavuralım. Arpa şehriyeler kahverengileşmeye başlayınca pirinçlerimizi üzerine ekleyelim. Ve onlarla birlikte pirinçleri karıştırmaya devam edelim. Bu aşama da pirinçlerin tane tane olması açısından çok önemli. Pirinçlerimizi birkaç dakika kadar karıştırarak kavurduktan sonra kaynar suyumuzu pirinçlerin üzerine dökerek bir kez daha karıştıralım. Hatta bu esnada bir iki damla limon suyu sıkabilirsiniz. Suyunuzun ölçüsünü ise her zaman bire bir buçuk olarak ayarlayabilirsiniz. Yani bir bardak pirinç için bir buçuk bardak kaynar su dökmeniz gerekir. Pilavınızın suyunu da ekledikten sonra artık ocağınızı kısık ateşe alabilirsiniz. Pilavınız suyunu çekip de göz göz olduktan sonra ocağınızın altını kapatıp kapağı açalım. Pilavın üzerine kağıt havlu koyarak kapağı yeniden kapatalım ve pilavı demlemeye bırakalım.

Afiyet olsun!