Pirinç pilavı, Türk mutfağında birçok yemeğin en vazgeçilmez birlikteliklerinden birisi. Özenle hazırlanmış sofraların tamamlayıcı yemeklerinden birisi olan pirinç pilavı yapımı konusunda ise en büyük handikapların başında pilavın kıvamını tutturmak geliyor. Tüm yemekleri hazırlayıp, sofrayı kurup, emek emek yapmış olduğunuz pilavınızın kapağını açınca lapa lapa bir pilavla karşılaşmak birçok kişinin başına gelen kazalardan. Ancak bu kazalar bir kader değil. Eğer aşağıda vereceğimiz tüyolara uyarsanız siz de tane tane dökülen, efsane bir pirinç pilavı yapmayı başarabilirsiniz. İşte sizler için sofraların en çok arananlarından birisi olarak başı çeken tane tane pirinç pilavı tarifi ve detaylar!

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

Önemli Olan Hazırlık!

Pirinç pilavı yapmanın en önemli hususlarından birisi pilavı yaparken değil daha yapmaya başlamadan yaptıklarımız. Evet doğru okudunuz. Pilav yapmanın en önemli aşaması pilav yapmaya başlamadan bir iki saat öncesinde yapmanız gereken o önemli aşamada saklı. Pilavınızı yapmaya başlamadan bir iki saat öncesinde yapacağınız kadar miktarı yıkadıktan sonra üzerine sıcak su ve 1 çay kaşığı kadar tuz atıp bu süre içerisinde bekletmeniz gerekiyor. Eğer pirinçlerinizi bu şekilde ve bu süre zarfında bekletebilirseniz pilavınızın daha beyaz ve daha istediğiniz kıvamda pişeceğini göreceksiniz.

Pişirme Aşaması

Pilavınızı pişirme aşaması da en az öncesi süreç kadar önemli tabii ki. Bu aşamada pilav tencerenize bir yemek kaşığı kadar tereyağı ya da bir miktar zeytinyağı koyduktan sonra iki üç yemek kaşığı kadar arpa şehriye atıp öncelikle onları esmerleşinceye kadar kavuralım. Ardından süzdüğümüz pirinçlerimizi de atarak onlarla birlikte kavurmaya devam edelim. Bu kavurma aşaması pilavın lapa olmaması ve tane tane dökülmesi için en önemli aşamalardan birisini oluşturuyor. Pirinçlerinizi arpa şehriyelerle birlikte yaklaşık 1- 2 dakika kadar bu şekilde kavurduktan sonra sıra geldi suyunu ayarlamaya. Pirinç için geçerli ölçü 1 ölçü pirince 1,5 ölçü kaynamış sudur. Fakat burada da yine suyun kaynamış olmasına dikkat edelim. 1 çay kaşığı kadar da tuzu ekledikten sonra pilavınızı pişmesi için kapağını kapatıp ocağınızın en kısık ayarına bırakabilirsiniz. Pilavın ocaktan alınmaya hazır olduğunu ise üzerinde delik delik oluşan görüntüden anlayabilirsiniz. Son olarak suyunu çeken pilavınızı ocaktan alarak bir kağıt havlu ya da temiz bir beze sararak pilavınızı en az yarım saat olacak şekilde dinlendirmeyi sakın ihmal etmeyin.

Afiyet olsun!