Tatlılarda, keklerde, pastalarda ve hatta dondurmalarımızı süslerken bile kullanabileceğiniz Antep fıstığını almak yerine yalancı fıstık yaparak evde her an kullanıma hazır bir şekilde bekletmeyi istemez misiniz? Bunun için sizlere harika bir fıstık tarifimiz var. İşte sizler için birçok tarifte kullanabileceğiniz ve birçok tatlıyı süslemenize yardımcı olacak bir fıstık tarifi yapımı, detayları ve püf noktaları!

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

Fıstık Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

Fıstık yapımına ve püf noktalarına geçmeden önce bunun için gerekli olan malzemelerimizi hazırlamakta fayda var. Bunun için ihtiyacımız olan malzemeler şu şekilde:

  • 15-20 kadar sapları alınmış ıspanak yaprağı (Haşlayıp püre haline getireceğiz)
  • 1 adet yumurta
  • 1 su bardağı +1 yemek kaşığı un
  • 1 büyük çay bardağı şeker
  • 1 küçük çay bardağı sıvı yağ
  • 2 vanilya
  • Kabartma tozu

Tüm bu malzemeleri hazırladıktan sonra şimdi sıra geldi fıstık tarifimizin detayları ve püf noktalarına.

Fıstık Yapımı

Antep fıstığı birçok tatlı, pasta ve dondurmanın en güzel tamamlayıcılarından birisi. Ancak özellikle son zamanlarda fiyatı oldukça yükselen Antep fıstığını almak herkes için eski zamanlara göre biraz zorlaşmış olabilir. Bu nedenle Antep fıstığına mükemmel bir alternatif oluşturan bu tarifimiz sayesinde yiyenlerin asla anlamayacağı bir yalancı Antep fıstığı yapabiliriz. Bunun için yukarıdaki malzemelerimizi hazırladıktan sonra artık sıra geldi fıstığımızın yapım aşamalarına dair detaylara ve püf noktalarına. Fıstıklarımızın yapımı için öncelikle derin bir karıştırma kabının içerisine yumurtamızı ve şekerimizi koyalım ve tüm bu malzemeleri güzelce çırpmaya başlayalım. Şeker ve yumurta karışımımız köpük köpük olana kadar çırpma işlemine devam edelim. Ardından daha önceden hazırlamış olduğumuz ıspanak püresini ve sıvı yağımızı da koyarak karıştırmaya devam edelim. Sonrasında unumuzu ve kabartma tozumuzu eklemeye başlayalım. Ancak unumuzu eklerken yavaş yavaş ve azar azar ilave edelim ve bu sırada da karıştırmaya devam edelim. Son olarak yağlı kağıt koyduğumuz tepsimize dökelim ve yaklaşık olarak 15 dakika kadar pişirelim ve üstü çok kızarmadan çıkaralım. Soğuduktan sonra ise dilimleyerek rondodan geçirelim. Ardından bir tepsiye döktükten sonra bir gün bekletelim ve yeniden rondodan geçirelim. Yaptığınız fıstıkları küçük poşetlere doldurup buzlukta saklayabilirsiniz.