Meclis Başkanı Şentop ve TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov, yumurta tokuşturarak sembolik olarak Nevruz Bayramı'nı kutladı.

Orijinal Pizza Yemek İçin İtalya'ya Gitmenize Gerek Yok, Evimizde Aynısı Yapıyoruz! Orijinal Pizza Yemek İçin İtalya'ya Gitmenize Gerek Yok, Evimizde Aynısı Yapıyoruz!


TÜRKSOY heyetiyle, Nevruz dolayısıyla bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getiren Şentop, "İnsanlığın somut olmayan mirası Nevruz, halklarımızı birbirine bağlayan, ecdadımızdan bize miras kalan müşterek değerlerimizi gelecek nesillere taşıyan bolluk ve bereketin bayramıdır" dedi.


TÜRKSOY'un düzenlediği Nevruz kutlamalarının, Türk dünyasının kültür insanlarını bir araya getiren, gelenek, görenek, inanç ve sanatsal değerlerinin sergilenmesini sağlayan bir şölen olduğunu belirten Şentop, "Sizler, bu faaliyetlerle Türk kültürünün ve sanatının tanıtılmasına, muhafazasına ve dünyanın diğer coğrafyalarında daha iyi anlaşılmasına mühim katkılar sağlıyorsunuz" diye konuştu.
TÜRKSOY'un, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri'nin bağımsızlıklarının 30. yılı dolayısıyla geliştirdiği "Tuna'dan Orhun'a İpek Yolu Rallisi" projesi hakkında bilgi sahibi olduğunu ifade eden Şentop, şunları kaydetti:


"Bu projeyi güzergah, parkur ve zorluk bakımlarından dünyanın ikinci en prestijli rallisi olarak kabul edilen 'Europa Orient/Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi'ni senelerdir başarıyla düzenleyen 'Doğu Batı Dostluk ve Barış Rallisi Derneği' ile birlikte yürüteceğinizi öğrendim.

Üsküplü büyük şairimiz Yahya Kemal'in ifadesiyle, Bir Türk'ün gönlünde nehir varsa Tuna'dır, dağ varsa Balkan'dır. Türk dünyasının tarihi ve kültürel tanıtımına katkı sağlayacak bu rallinin, Tuna'dan başlayıp, Balkanlar'dan geçerek Türkiye üzerinden ata yurdumuza uzanması ve Orhun Abideleri'nde sonlanması anlamlıdır.''

Ralliye katılan takımların Malazgirt Savaşı'nın 751. yıl dönümünde, Türkiye parkurunda 26 Ağustos 2022'de Malazgirt'te buluşmalarının planlanması fikri de yine çok yerinde bir karardır. Projede sizlere şimdiden başarılar diliyorum.

Orta Asya'dan Balkanlara uzanan bir coğrafyada, farklı inançlar, farklı diller ve farklı etnik kökenlerden gelen toplumların renklerini yansıtan, barış ve kardeşliğin temsilcisi Nevruz'u tebrik ediyor, bu güzel günü bayram olarak kutlayan tüm toplumlara sıhhat, huzur, bolluk ve bereket getirmesini temenni ediyorum."

Kabulde, TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov, Nevruz anısına,  Şentop'a, içinde yumurta, buğday, çerez ve kuru yemişlerin yer aldığı bir "semeni" (Nevruz tepsisi) ve geleneksel Kazak giysisi "çapan" hediye etti.