Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz Yapı Kredi Müşterilerinin Dikkatine! Evinize Su, Elektrik, Doğalgaz Faturası Geliyorsa Hemen 150 TL Alabilirsiniz

Devletin sosyal yardım programlarıyla birlikte Türkiye genelinde milyonlarca vatandaş, temel ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Dar gelirli vatandaşlara yönelik yapılan destek ödemelerinin ne zaman yapılacağı ise merak ediliyor. Devlet tarafından yapılan sosyal yardım ödemeleri her ayın 15.günüyle 30.günü arasında yapılıyor. İşte devletin her ay 3.340 TL olarak yaptığı destek ödemesinin Ağustos ayında yapılacağı tarih!

Devletin Evde Bakım Maaşı Desteği Nedir?

Günümüzde devlet tarafından ülke genelindeki dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak aylık maaş desteği sunulmaktadır. Bu maaş desteklerinden birisi de Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) aracılığıyla sunulan evde bakım maaşıdır. Evde bakım maaşı, başkasının bakımına muhtaç olan kişilere evinde bakan kişilere yönelik olarak yapılmaktadır. Hastalığı veya engeli dolayısıyla başkasının bakımına muhtaç olan kişilerin bakım sorumluluğunu üstlenen kişiler SGK’dan evden bakım maaşı desteği alabilmektedir.

2022 Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

2022 yılında yüksek enflasyonun getirdiği hayat pahalılığı vatandaşın yaşam koşullarını zorlaştırıyor. Bu nedenle 2022 yılına girerken asgari ücrete yapılan rekor zamma ek olarak Temmuz ayında devlet tarafından yeni bir asgari ücret zammı açıklandı. Bu kapsamda SGK tarafından ihtiyaç sahiplerine yönelik olarak yapılan ve hesaplaması asgari ücret üzerinden yapılan sosyal destek ödemelerine de zam gelmiş oldu. Bu kapsamda SGK tarafından sunulan yaşlılık ve engelli aylıklarına ek olarak evde bakım maaşı içinde zam gelmiş oldu. Böylelikle 1 Temmuz’dan itibaren evde bakım maaşı 2.706 TL’den 3.340 TL’ye yükseltildi. Bu kapsamda 2022 Ağustos ayının 15’iyle 30’u arasında evde bakım maaşı hesaplara 3.340 TL olarak yatırılacak.

Evde Bakım Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

SGK’dan evde bakım maaşı alan kişiler kolayca maaşlarının yatıp, yatmadığını öğrenebiliyor. Evde bakım maaşı sorgulama işlemleri e-Devlet Kapısı üzerinden kolayca yapılabiliyor. E-Devlet portalına “T.C. Kimlik Numarası” ve “E-Devlet şifresi” ile giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” yazarak, ilgili Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına ulaşılabiliyor. Burada hızlı ve kolay bir şekilde güncel ve eski evde bakım maaşı ödeme bilgilerini detaylı bir şekilde görebilmek mümkündür.