• BIST 105.026
 • Altın 162,782
 • Dolar 3,9187
 • Euro 4,6430
 • İstanbul 12 °C
 • Ankara 4 °C
 • İzmir 8 °C
 • Bursa 7 °C
 • Antalya 14 °C
 • Lefkoşa 13 °C
 • Moskova -4 °C

TEB 90. Yılını Kutladı

TEB 90. Yılını Kutladı
TEB ekonomiye sağladığı desteği bir kez daha gösterdi; krediler 2017 yılının ilk üç ayında toplam aktiflerinin %70’ini oluşturdu.

31 Mart 2017 tarihi itibarıyla Türk Ekonomi Bankası’nın (TEB) aktif toplamı yılın başından itibaren %2 oranında artarak 81.5 milyar TL’ye ulaşırken, net kârı 340.6 milyon TL olarak gerçekleşti. TEB’in ekonomiye ve müşterilerine sağladığı desteğin en önemli göstergesi olan krediler 2017 yılının ilk üç ayında toplam aktiflerinin %70’ini oluşturdu. Toplam 57.3 milyar TL’lik kredilerin yarıya yakını Türkiye ekonomisinin lokomotifi KOBİ’lere kullandırıldı. 2017 yılında 90. yılını kutlayan TEB, “İyi Banka” vizyonuyla çalışarak ekonomiye verdiği desteğini bir kez daha göstermiş oldu.

 

Her dönem olduğu gibi risk yönetimine ve aktif kalitesine öncelik veren TEB’in 2017 yılının 
ilk çeyreğinde takipteki kredilerinin oranı %3.15 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde toplam mevduat ise %3 oranında artarak 51.1 milyar TL’ye ulaştı. İstikrarlı büyümesini güçlü sermaye yapısıyla birlikte sürdüren TEB’in özkaynakları %5 oranında artarak 
8.2 milyar TL’ye ulaşırken, sermaye yeterlilik rasyosu ise %15.44 olarak gerçekleşti.

 

Kredi Garanti Fonu (KGF) işbirliği

2017 yılının ilk çeyreğinde özellikle ekonomik aktivitenin canlanmasında çok önemli bir yer tutan Kredi Garanti Fonu (KGF) teminatlı krediler TEB’in gündeminin ilk sıralarında yer aldı. Hem müşterilerine hem de ekonomiye değer yaratmak için ‘Daima iyi banka’ vizyonuyla hareket eden TEB, KGF mekanizmasını da iyi kullanarak bankacılık sektörünün %5’lik kredi büyümesine önemli bir katkı sağladı.

 

Teminat yetersizliğini finansmana erişimin önünde bir engel olmaktan çıkarmayı amaçlayan KGF işbirliğinin devamı ile TEB, KOBİ’lere destek vermeyi sürdürdü. 2017 yılında KGF ile imzalanan yeni protokol ile KOBİ’lere teminat desteği sunan Hazine kaynaklı Portföy Limit Sistemi ve Hazine kaynaklı Portföy Garanti Sistemi Programları ile yeni finansman imkânları sağladı. Bu süreç içinde TEB KOBİ’lere avantajlar sunan yeni kredi oranlarından krediye ulaşım şartlarına kadar bir dizi değişikliğe gitti.

 

Geçmişte yalnızca KOBİ tanımı kapsamında belirlenmiş kriterlerce kısıtlı olarak destek olunabilirken, yeni protokolle birlikte kefalet oranları ve limitler genişletilmek suretiyle, KOBİ vasfına haiz işletmeler, KOBİ kapsamında sayılan esnaf ve zanaatkarlar, serbest meslek mensupları, tarımsal işletme ve çiftçileri ile KOBİ Dışı İşletmelere de finansman desteği sağlandı. Bu sayede ilgili kitlelerin mali kaynaklara ulaşımı kolaylaştırıldı.

 

Firmaların Dış Ticaret Kılavuzu tebledisticaret.com

Dış ticaret faaliyetinde bulunan firmaların ve KOBİ’lerin yeni pazarlara ulaşma ve yeni müşteriye erişimlerinde adeta bir dış ticaret kılavuzu olarak hizmet veren online bilgi platformu ‘tebledisticaret.com’, 2017 yılı Mart ayından itibaren TEB müşterisi olmayanların da kullanımına açıldı. Bu sayede TEB müşterisi olsun olmasın dış ticaret faaliyetinde bulunan her firmanın, ithalat ve ihracat sürecinde ihtiyaç duyacakları referans bilgiye erişebilmesi hedefleniyor.

 

‘KOBİ’lerin Danışman Bankası’ yaklaşımıyla özel hizmetler

TEB, müşteri temsilcilerinin üretim yönetiminden pazarlama faaliyetlerine, dış ticaretten organizasyonel yapılanmaya ve insan kaynağı yönetimine kadar, KOBİ’lerin büyüme yolculuklarında onlara rehberlik edecek formasyonu kazanmaları amacıyla uyguladığı ‘TEB KOBİ Danışmanlık Programı’ kapsamında ‘TEB KOBİ Danışmanlık Maratonu’ projesini hayata geçirdi.

Proje kapsamında yetişen rehber ve uzmanlar, 2017 yılı içinde stratejik büyüme hedefi olan yeni firmalara yol haritalarının hazırlanmasında destek olacak, yapacakları analizlerle işletmelerini geliştirmelerinde rehberlik yapacaktır.

Bir maraton stratejisi ile programa hazırlanan müşteri temsilcileri arasından en başarılı olanlar, TEB KOBİ Danışmanlık Programı eğitmenleri tarafından yapılacak değerlendirme sonucunda ödüllendirilecektir. Projeyle, yeni firmaların TEB KOBİ Danışmanlık Programı’ndan mezun olan rehberlerin desteğinden yararlanması hedeflemektedir.

 • Yorumlar 0
  UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
  Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2012 HaberEkspresi.NET | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 232 452 07 20 - 0 (532) 641 275 4