Ev sahibi olmak isteyenler yaşadı: TEB elindeki evleri piyasa fiyatının yarısına satıyor! Bu fırsat kaçmaz!

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Ev sahibi olmanın önemi, yaşadığımız zor günlerde daha da anlaşıldı. Pandemi sürecinde halk sağlığını korumak amacıyla getirilen yasaklar ve kapanmalar sebebiyle birçok insan işsiz ve parasız kaldı. Haliyle barınma, beslenme, sağlık, eğitim gibi zorunlu ihtiyaçlar dahi karşılanamadı. Karşılanamayan ihtiyaçların en başında ise ödenemeyen ev kiraları yer aldı.

Bir ev sahibi olan vatandaşlar en azından barınma ihtiyaçlarının üstesinden gelmeyi başarırken, kirada oturanlar bir hayli zorlandı, hatta bir kısmı da evsiz kaldı. Durumlar düzelmeye başlayınca ise kira ödemenin zorluklarını yaşayan vatandaşlar ev sahibi olmanın en uygun yollarını aramaya koyuldu. Bu konuda vatandaşa en büyük destek TEB'den geldi.

TEB Neden Elindeki Konutları Piyasa Fiyatının Daha Altına Satıyor?

TEB-8

TEB, icra yoluyla edindiği konutları piyasa fiyatının yarısına satışa sunuyor. Bu evlerin piyasa fiyatının çok daha altında satılmasının sebeplerinin başında, diğer bankalar gibi TEB'in de KDV mükellefi olmaması geliyor. KDV yükü altına girmeyen TEB, müşterilerini de ev satışı esnasında bu yükün altına sokmuyor.

Bir diğer sebep ise bankaların mevzuatları gereği farklı alanlarda ticari faaliyet gösterememesi oluyor. Elindeki evleri satamadığı taktirde bankalar sermayeye kaydetmek zorunda kalıyor. Bu duruma ek olarak bankaların nakit akışını sağlama zorunluluğu da gayrimenkulleri kısa zamanda satarak nakit çevirme gerekliliğine yol açıyor.

TEB Tarafından Satışa Çıkarılan Gayrimenkulleri Alabilmek İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

TEB1-1

TEB, icra yoluyla edindiği evleri kendi sitesi üzerinden online ihale yoluyla satışa sunuyor. Bu evleri alabilmek için öncelikle alınacak evi belirlemek, daha sonra ise en yakın TEB şubesine giderek ekspertiz raporuyla belirlenen muhammen bedelin %20'si oranında teminat yatırmak ve gayrimenkul satış sözleşmesini imzalamak gerekiyor.

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra alıcının cep telefonuna bir şifre geliyor. Bu şifre ile TEB'in sitesinde yer alan konut satış bölümüne girerek teklif verilebiliyor. Her gayrimenkul, banka tarafından belirlenen süre boyunca tekliflere açık kalıyor. Bu süre bitiminde en yüksek teklifi veren kişi, söz konusu gayrimenkulü almaya hak kazanıyor. Diğer kişilerin yatırdığı teminatlar ise iade ediliyor. Bu yol ile isteyen herkes yarı fiyatına ev sahibi olabiliyor.