Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), başvuruda bulunan o kişilere çift maaş veriyor. Hayat pahalılığının yaşam standartlarını düşürdüğü bu dönemde SGK’dan çift maaş alabilme imkanı bulunuor. Ancak SGK’dan çift maaş alabilmek için bazı şartları sağlamak gerekiyor. İşte SGK çift maaş hakkı için gerekli koşullar ve SGK’dan çift maaş alma yöntemleri!

SGK’dan Çift Maaş Almak Mümkün Mü?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sağlanan çift maaş hakkı bulunuyor. Son dönemde gündeme gelen SGK çift maaş konusu, çoğu kişi tarafından tevatür olarak değerlendiriliyor olsa da özel şartları sağlayan herkes için böyle bir hak bulunuyor. SGK’dan çift maaş almak, kurumdan emekli maaşı, dul veya yetim aylığı gibi birden fazla maaş alabilme anlamına gelmektedir.

SGK’dan Kimler Çift Maaş Alabilir?

SGK’dan çift maaş alabilmek için belirli şartlara sahip olunması gerekiyor. Buna göre SGK’dan çift maaş almanın en temel yöntemi emekli maaşı ve dul aylığıdır. Yani SGK’dan hangi sigorta kolu olduğu fark etmeksizin emekliliğini almış bir kadın, yine SGK’dan emekli olmuş ve daha sonra vefat etmiş olan eşinin aylığının belirli bir yüzdesini almaya hak kazanıyor. Bu ödeme dul aylığı olarak isimlendiriliyor. Dolayısıyla kendi emekli aylığının yanı sıra SGK’dan ek olarak dul aylığı ad almaya hak kazanıyor.

Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız! Cüzdanında ING Kartı Taşıyanların Dikkatine, 31 Mart Tarihine Kadar Başvuru Yaparsanız Anında İndirim Kazanacaksınız!

Bu yöntemde emeklinin vefat etmiş olan eşi SSK veya Bağkur’dan emekli olduysa emekli maaşının %50’si, Emekli Sandığı’ndan emekli olduysa maaşının %75’i kadar ek olarak dul aylığı alabiliyor. Söz konusu durum yetim aylığı içinde geçerlidir. Yani SGK’dan emekli olan bir kadın, emekli olduktan sonra vefat eden anne veya babasının emekli maaşından aynı oranda yetim aylığı alabiliyor. Böylelikle SGK’dan her ay çift maaş alabiliyor.

SGK’dan Alınan Maaş Sayısı 3’e Çıkartılabilir

SGK’dan çift maaşın dışında 3 maaş birden alabilme imkanı dahi bulunuyor. Bu yöntemde Sosyal Güvenlik Kurumu’nun SSK sigorta kolundan emekli olan kadınlar, Bağkur’dan emekli olduktan sonra vefat eden eşinin maaşından dul aylığı, Emekli Sandığından emekli olduktan sonra vefat eden anne veya babasından yetim aylığı alabiliyor. Yani SSK emekli maaşı, Bağkur dul aylığı ve Emekli Sandığı yetim aylığı ile her ay SGK’dan 3 maaş birden alabiliyor.