Türkiye’de SGK’dan emekli eş, anne veya babasının vefat etmesi durumunda geride kalan hak sahipleri, emekli maaşından istifade etme şansına sahip olabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sağlanan bu hak dul ve yetim aylığı olarak biliniyor. Eşini kaybetmiş olanlar için dul aylığı, anne veya babasını kaybetmiş olanlar için ise yetim aylığı adıyla SGK tarafından maaş bağlanıyor. Peki yetim ve dul maaşını kimler alabilir? 2022 yetim ve dul aylığı ne kadar? Sorularının yanıtları ise haberimizde!

Dul ve Yetim Aylığı Şartları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK), 2022 yılında kazanışmış bir hakkın kaybolmaması için çeşitli düzenlemelere imza atıyor. Bu kapsamda daha önce belirlenmiş SGK emeklilik şartlarını yerine getirerek, emekliliğini alan kişilerin vefatı durumunda, kazandığı emekli aylığı hakkının geride kalan hak sahiplerine uygulanması sağlanıyor. Dul ve yetim aylığı olarak isimlendirilen SGK tarafından yapılan bu ödenekten yararlanılabilmesi için belirli şartların sağlanmış olması gerekiyor.

SGK dul ve yetim aylığı maaşı şartları dul ve yetimler için farklı şekilde uygulanmaktadır. Buna göre vefat eden emeklinin geride kalan çocuğu bulunmuyor ise öncelikli olarak eşi tarafından dul aylığı başvurusu yapılabilmektedir. Vefat döneminde evliliğin yasal olarak devam etmesi ve sonrasında da evlenmemiş olması şartıyla dul aylığı alabiliyor.

Yetim aylığında ise koşullar daha farklıdır. Çünkü yetim aylığında kız ve erkek çocukları için farklı koşullar uygulanır. Kız çocukları yetim aylığından ömür boyu faydalanabilir. Ancak sigortalı olarak çalışmaya başlaması veya evlenmesi durumunda SGK yetim aylığı kesilir. Evliliği veya sigortalı olması nedeni ile yetim aylığı kesilmiş ise söz konusu durum sona erdirildiğinde yeniden yetim aylığı bağlanır.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Erkek Çocukları Yetim Aylığı Alabilir Mi?

Türkiye’de 2022 yılında erkek çocukları vefat eden anne veya babası vesilesi ile yetim aylığı alma hakkına sahiptir. Ancak erkek çocuklarda yetim aylığı çeşitli sınırlandırmalara tabidir. Örneğin erkek çocuklar 18 yaşına kadar(üniversitede okuyorsa 25 yaşına kadar) yetim aylığı alabiliyor. 18 yaşın veya 25 yaşın doldurulması halinde SGK tarafından yetim aylığı kesilir. Bu nedenle erkek çocuklarının yaşam boyunca yetim aylığı desteğinden faydalanabilmesi mümkün değildir.