Emekliler, herkesin en önemli hayallerinin başında geliyor. Uzun yıllar yoğun tempoda çalıştıktan sonra ilerleyen yaşlarda rahat ve güvenceli bir yaşam standardına sahip olmak isteyenler emekli olmaya çalışıyor. Emekli olmak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken bir konuda emekli maaşı oluyor. Günümüzde bazı yöntemlerle emekli maaşının daha yüksek olmasını sağlamak mümkündür. Peki emekli maaşı nasıl yükseltilir? yüksek emekli maaşı almak için en yapılması gerekiyor? İşte ayrıntılar!

Emekli Maaşı Yükseltilebilir Mi?

Emeklilik döneminde ekonomik olarak daha konforlu bir yaşam standardına sahip olabilmek için emekli maaşının yüksek olması gerekir. Bu nedenle herkes emekli olmak kadar emekliliğinde yüksek maaş alabilme hedefine ulaşmayı çalışıyor. Emekli maaşını yükseltmek mümkün ancak emekli maaşını yükseltmek için sigortalılık döneminden hareket etmek gerekiyor. Emekli olduktan sonra emekli maaşını arttırmanın bir yöntemi yok ancak sigortalıyken yapılacak bazı hususlarla emeklilik döneminde daha yüksek emekli maaşı alabilmek mümkündür.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Emekli Maaşı Nasıl Yükseltilir?

Çalışanların emeklilik döneminde alacakları maaş tutarının daha yüksek olmasını sağlayabilecek bazı önemli hususlar bulunuyor. Bu hususların en başında ise emeklilik maaşı hesaplaması için değerlendirilen prime esas kazanç tutarıdır. Dolayısıyla çalışma hayatında ne kadar yüksek brüt maaş alınıyor ise emekli maaşı da o kadar yüksek olacaktır. Ancak günümüzde pek çok işveren tarafından çalışanların maaşları yüksek olsa da asgari ücretten gösterilebiliyor. Bu durum çalışma sırasında ekstra bir sorun oluşturmasa da yüksek maaşla daha yüksek emekli maaşı alma imkanı varken, asgari ücret tutarı üzerinden emekli maaşı hesaplanmasıyla karşılaşılabilir. Bu yüzden maaş bordrosunda brüt maaş tutarının tam olarak gösterilmesine dikkat edilmelidir.

Bunun dışında brüt maaş tutarının 3.000 TL üzerinde olmasına dikkat ederek, yılda ortalama 60 TL ile 70 TL arasında bir emekli maaşı artış katkısı oluşturabilirsiniz. Bağkur’lular ve yanı sıra isteğe bağlı sigortalılar içinde uzmanlar olabildiğince tavandan ödeme yapmalarını öneriyor. Böylelikle emekli maaşı brüt asgari ücret tutarına göre 7.5 kat gibi devasa bir fark oluşturarak, daha yüksek emekli maaşı alabilme imkanına sahip olunabilmektedir.