SGK kapsamında çalışan herkes emekli olmanın hayalini kurar. Bunun için yoğun tempoda çalışır ve SGK emeklilik şartlarını tamamlaya çalışır. Ancak bu emeklilik ne kadar erken olursa o kadar iyi olur. Emeklilik döneminde daha fazla gelir desteğine sahip olabilmek ise en az erken emeklilik kadar önemlidir. Bu konuda günümüzde SGK çift maaş alma yöntemleri hususunda merak edilen soruların ortaya çıkmasına neden oluyor. Peki SGK’dan çift maaş almak mümkündür? İşte detaylar!

Türkiye’de Sosyal Güvenlik Kurumu, vatandaşın herhangi bir hak kazanması durumunda bu hakkının kalıcılığını garanti eder. Bu çerçevede SGK emeklilik şartlarını usulüne uygun şekilde tamamlamış olan ve emeklilik hakkını almış olan kişilerin emekli maaşları doğrudan kendi haklarıdır. Herhangi bir şekilde vatandaşın emekli olduktan sonra hayatını kaybetmesi halinde söz konusu emekli maaşı da hak sahiplerine aktarılır. Böylelikle kişinin kazanmış olduğu yasal hakkın korunması sağlanabilir. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun bu tutumu da günümüzde SGK çift maaş olabilir mi? Sorusunu gündeme getiriyor.

Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz! Elektrik Faturanızda İsminiz Yazıyorsa En Yakın PTT Şubesine Gidin! Faturanızı 216 TL Daha Az Ödeyebilirsiniz!

SGK’dan Çift Maaş Alınabilir Mİ?

SGK’dan çift maaş alabilmek mümkündür. Üstelik bağlı olunan sigorta kolu dahi fark etmemektedir. Emekliler ve yanı sıra emeklilerin dul ve yetimleri de faydalanabilmektedir. Emekli olduktan sonra eş, baba veya anne vefatı nedeniyle doğan bir dul veya yetim aylığı hakkı söz konusu olur. Bu durumda kişi SGK’dan hem kendi emekli maaşını alabiliyor hem de hakkı olan dul veya yetim maaşını alabiliyor. Böylelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan 2 farklı maaş birden alabilme hakkına sahip olabiliyor. Bu hak tamamen SGK tarafından tanımlanmış olan bir hak olduğundan, gelecek dönemde de herhangi bir engel veya sorun teşkil etmez.

SGK’da 3 Maaş Almak Mümkün Mü?

Günümüzde SGK’nın uygulamaları gereğince sadece çift maaş değil, 3 maaş alabilmekte mümkündür. SGK’dan 3 maaş alabilmek için şartların şu şekilde olması gerekiyor; Kişinin kendisinin SSK’dan emekli olması, vefat eden eşinin Bağkur’dan emekli olması ve vefat eden anne veya babasının Emekli Sandığı emeklisi olması gerekmektedir. Böylelikle kendi SSK maaşı haricinde dul aylığı ve yetim maaşı ile toplamda 3 maaş birden alabilmektedir.