Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Her çalışan için en büyük hedef, yaşlılık döneminde rahat etmesini sağlayacak emekliliğini alabilmektir. Ancak günümüz ekonomisinin getirdiği koşullarda emekli maaşı da rahat, güvenli ve sosyal kalitesi yüksek bir yaşam sürdürebilmek için yeterli olmayabiliyor. Emeklilerin ekstra gelir kaynakları arayışına girmesine neden olan bu duruma karşı çift maaş konusu gündeme geliyor. Çoğu emekli çift maaş almaya ilişkin sıkça araştırma yapıyor.

SGK Çift Maaş Alınabilir Mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından sağlanan sosyal güvence ve maaş desteği hususunda belirli kriterler bulunmaktadır. Mevcut düzenleme ve mevzuatlar gereğince ülkemizde bir vatandaşın Sosyal Güvenlik Sistemi çerçevesinde iki maaş alabilmesi mümkündür. Sosyal güvenlik sisteminin işleyişi çerçevesinde ülkemizde kendisinin aldığı maaşı bulunan bir vatandaş, vefat eden eşinden de dul aylığı alabiliyor. Böylelikle SGK’dan çift maaş alabilme hakkından faydalanabiliyor.

Üstelik SGK’dan çift maaş almak için yaygın bilinenin aksine 4A(SSK), 4B(Bağkur) ve 4C(Emekli Sandığı) gibi belirli bir sigorta koluna bağlı olma şartınız bulunmuyor. Söz konusu sigorta kollarına göre çift maaş hususunda oluşan temel fark maaşın ne kadarlık diliminin alınabileceği üzerine olur. Buna göre 4A emeklisi bir kadın emekli, vefat etmiş ve Bağkur emeklisi olan eşinden dul aylığı alabilme hakkına sahip olabiliyor. SGK tarafından böyle bir durumda 4A ve 4B emeklisi olan vefat eden kişiden doğan hakla verdiği dul aylığı, kişinin aldığı Bağkur emekli maaşının %50’lik kısmını taşır. Buna karşın vefat eden kişi Emekli Sandığı emeklisi ise güncel maaş tutarının %75’lik kısmı verilir.

SGK’dan 3 Maaş Alma Hakkı

Vatandaşın sosyal güvencesini sağlama ve sosyal haklarını koruma maksadıyla faaliyet gösteren SGK’dan 3 maaş alabilmek dahi mümkündür. Ancak bunun için vatandaşın SGK mevzuatlarında belirtilen belirli kriterleri karşılıyor olması gerekiyor. Kadın bir sigortalı SSK’dan emekli olması durumunda;

  • Bağkur emeklisi olan eşinin vefat etmesi durumunda doğal hakkı olarak dul aylığı,
  • Emekli Sandığı emeklisi olan babası vefat ettiğinde doğal hakkı olarak yetim aylığı,

Alabiliyor. Dolayısıyla kendisinden SSK emekli aylığı, eşinden dul aylığı ve babasından yetim aylığı olacak şekilde SGK’dan üç maaş alabiliyor. Dolayısıyla kişinin alacağı maaşların her birinin farklı sigorta kolu uzantısı olması gerekiyor.