Hayatı boyunca çalışan herkesin aklında ve hedefinde tek bir şey vardır ki o da emekliliktir. Emekli olma hedefiyle sürekli çalışanlar, emekliliklerinde rahat ve konforlu bir yaşam sürme hayali içerisindedir. Emeklilikte ne kadar yüksek maaş alınırsa, o kadar yüksek bir konfor standardına sahip olunabiliyor. Bu durumda SGK çift maaş konusu gündeme geliyor. SGK’dan kimler çift maaş alabilir? SGK çift maaş nasıl alınır? Sorularının yanıtlarına haberimizden ulaşabilirsiniz!

SGK Çift Maaş Alabilmek Mümkündür?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) mevcut sigorta ve emeklilik düzenlemeleri kapsamında hak sahiplerine düzenli olarak ödeme gerçekleştirmektedir. SGK’dan emekliliğini talep eden ve şartları yerine getirmiş olan herkes hak sahibidir. Hak sahibi olan bir kişinin vefat etmesi durumunda da yasal mirasçıları/hak sahipleri de bu haklarını korur. Bu durumda günümüzde çok sık gündeme gelen SGK çift maaş konusunu ortaya çıkartıyor.

1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek! 1 Gün Bile Çalışma Hayatı Olmayan Ev Hanımlarına Hemen 90.000 TL Ödeme Yollanacak, TC'nizle Başvurmak Yetecek!

Günümüzde SGK’dan çift maaş alan milyonlarca kişi bulunuyor. Tamamen yasal bir hak olarak SGK’dan birden fazla maaş alabilme imkanı bulunuyor. Ancak SGK’dan çift maaş alabilmek için mutlaka belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Türkiye’de SGK emeklileri, bağlı oldukları sigorta kolu fark etmeksizin çift maaş alma hakkına sahip olabiliyor. SGK bu hakkı sadece emeklilere değil, dul ve yetimler içinde sunmaktadır. SGK’dan çift maaş almanın dışında, uygun koşulların sağlanması durumunda SGK’dan üç maaş birden alabilmekte mümkün oluyor.

SGK Çift Maaş Nasıl Alınır?

SGK’dan çift maaş alabilmek için öncelikli olarak belirli şartların sağlanması gerekmektedir. Örnek üzerinden açıklanırsa bir SGK emeklisi olan kadın sigortalının eşi vefat etmiş ve bu kişi SGK’dan emekli olmuş ise, eşinin maaşı üzerinden de belirli bir dul aylığı alır. Böylelikle hem kendi aylığı hem de dul aylığı olur. Bunun dışında SSK emeklisi olan bir kadın, SSK veya Bağkur emeklisi olan vefat eden eşinden maaşının %50’si oranında, Emekli Sandığı emeklisi olması durumunda ise maaşının %75’i oranında maaş alabiliyor.

SGK tarafından sağlanan 3 maaş hakkı da bulunmaktadır. Bu hakta kadın SSK emeklisi kendi emekli maaşının dışında vefat eden Bağkur emeklisi eşinden dul aylığı ve Emekli Sandığı emeklisi olan babasından yetim aylığı alabiliyor. Böylelikle SGK’dan 3 maaş birden alabiliyor.