Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

O kişiler SGK’ya başvuruda bulunarak çift maaş birden alabiliyor. Her ay SGK’dan iki maaş alarak, yüksek enflasyonun getirdiği hayat pahalılığında giderlerini karşılayabiliyor. SGK’dan çift maaş alabilme konusu son dönemde tartışmalara neden oluyor. Peki kimler SGK’dan çift maaş alabilir? SGK’dan çift maaş alma şartları ve yöntemleri neler? Sorularına dair tüm detaylar ise haberimizde!

SGK’dan Çift Maaş Alınabilir Mi?

Sosyal Güvenlik Kurumu(SGK) tarafından emekliler, dul ve yetimlere, engellilere yönelik olarak aylık veya 3 aylık olarak maaş ödemeleri gerçekleştiriliyor. Bu maaş ödemeleri kapsamında bazı vatandaşların 2 maaş birden aldıkları belirtiliyor. Peki gerçekten SGK’dan 2 maaş birden alabilmek mümkün müdür?

SGK tarafından uygulanan mevzuata göre kazanılan her bir hak yasal murisleri doğrultusunda devam eder. Bu durumda günümüzde bazı kişilerin SGK’dan birden fazla maaş birden alabilmesine olanak tanımaktadır. Üstelik ortaya çıkan bilgilere SGK’nın hangi sigorta koluna bağlı olunduğu fark etmeksizin, uygun şartlara sahip olunması halinde her ay SGK’dan 2 maaş birden alabilme imkanı bulunuyor.

SGK’dan Çift Maaş Nasıl Alınır?

Türkiye’de SGK’dan emekli olan herkesin kazandığı hak murisleri aracılığıyla devam etmektedir. Bu durumda günümüzde SGK’dan çift maaş alabilme yöntemlerini meydana getiriyor. Örneğin SGK’dan SSK emeklisi olan bir kişi, vefat eden emekli anne, baba veya eşi vesilesiyle dul veya yetim aylığı almaya da hak kazanıyor. Böylelikle SGK’dan her ay 1 adet 4A emekli aylığı ve 1 adette dul ve yetim aylığı alabiliyor. Bu şekilde SGK’dan çift maaş almış olabiliyor. Bu koşullara sahip olan kişiler SGK’ya başvuruda bulunarak, bu haktan yararlanabiliyor.

SGK’dan 3 Maaş Alma Yöntemleri

SGK’nın edinilmiş hak koruma mevzuatı gereğince bazı kişilerin SGK’da 3 maaş birden alabilmesi mümkün oluyor. SGK’dan 3 maaş alma yöntemi ise örneğin 4A emeklisi olan bir kişi SGK’dan 4A emekli aylığı alır. Ayrıca Bağkur emeklisi olan eşinin vefat etmesi durumunda eşinden dul aylığı alır. Böylelikle SGK’dan ikinci bir maaş almış olur. Bunun dışında Emekli Sandığı’ndan emekli olmuş ve vefat etmiş anne veya babasından da yetim aylığı alabilir. Bu şekilde 4A emekli aylığı, dul aylığı ve yetim aylığı ile SGK’dan 3 maaş birden alabilir.