Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi Akbank'lılar Migros'tan Yapacakları Alışverişler İçin Tam 300 TL Kazanıyor! Bankadan Açıklama Geldi

Birçok vatandaş, birden fazla emekli maaşı alınıp alınamayacağına dair araştırmalar yapıyor. Bu konuda Sosyal Güvenlik mevzuatı, bir kişinin birden fazla emekli maaşı alabilmesi için birtakım alternatifler sunuyor. Eğer vatandaşlar bu alternatifleri doğru bir şekilde bilirlerse bu durumda mevzuatın tanımış olduğu bu avantajları rahatlıkla kullanabilirler. Çünkü söz konusu mevzuat, belirli şartların yerine getirilmesi halinde vatandaşların birden fazla maaşı alabilmelerine olanak tanıyor. Ancak vatandaşların özellikle emekli maaşları, dul, yetim aylıkları ya da ölüm aylıkları gibi konuları detaylı bir şekilde inceleyerek hak ettikleri maaşları talep etmeleri gerekiyor. Bu noktada bir vatandaş iki değil üç maaş dahi alabiliyor. İşte bir vatandaşın üç emekli maaşı almasına imkan tanıyan düzenlemeler ve bu düzenlemelere dair detaylar!

Vefat Eden Eşin Maaşı Alınabilir

Kişilerin hangi sigorta türünden emekli oldukları, alınacak olan emekli maaşının belirlenmesinde son derece önemli bir rol oynar. Dolayısıyla emekli olan kişi, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı sigortalılık sistemlerinden hangisine tabi olursa olsun, vefat eden eşinden ikinci bir maaş alma hakkına sahiptir. Sistem eşten alına bu maaşı dul aylığı olarak tanımlar. Alınacak olan dul aylığı, vefat eden kişinin sigortalılık koluna göre farklılık gösterebiliyor. Bu noktada örneğin; kadın SSK’lı bir çalışan ya da bir SSK emeklisi iken vefat eden eş Bağkur emeklisi ise kadın maaşın tamamını dul aylığı olarak alabiliyor. Fakat vefat eden eş SSK ya da Bağkur'lu olduğu durumda dul kalan eş vefat eden eşin maaşının yüzde 50'sini alır. Eş Emekli Sandığı'na tabi memur ise bu durumda da maaşın yüzde 75'ini almaya hak kazanır.

Üç Emekli Maaşı Alınabilir mi?

Kimi vatandaşlarımız ise hem vefat eden eşleri üzerinden hem de vefat eden babaları üzerinden emekli maaşı alabiliyorlar. Ancak bunun için bazı kriterlerin oluşmuş olması gerekiyor. Örneğin kendi çalışmasından dolayı SSK emeklisi olarak maaş alan kadın Bağkur emeklisi eşi vefat ettiğinde kocasının ölümünün ardından dul aylığı alabiliyor. Ayrıca bir de Emekli Sandığı'ndan emekli babası var ise bu durumda ayrıca babasından da yetim aylığı alabilir. Ancak bu üç maaşı da alırken evlenmeye karar verilirse, evlilikle birlikte eşinden aldığı dul aylığı kesilir.

Emekli Sandığı Kanunu'na göre, dul ve yetim aylığının bağlanma oranları:

  • Eş: Yüzde 75
  • Çalışan ya da emekli aylığı alan eş: Yüzde 50
  • Eş, 1 yetim: Yüzde 60, yüzde 30
  • Eş, 2 yetim: Yüzde 50, yüzde 25-25
  • Tek yetim: Yüzde 50
  • 2 yetim: Yüzde 40-40 oranlarında maaş hakkı elde edecektir.