Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Emeklilik her çalışanın hayali. Mümkün olan en kısa zamanda ama en yüksek maaş hak edişiyle emekli olmayı planlayan milyonlarca çalışan bu konuda ne yapabileceğini araştırıyor. Bilindiği gibi emekli olmak için belirli bir prim gün sayısını ve belirli bir yaşı doldurmak gerekiyor. Bu iki kriteri yerine getirdikten sonra da bu kriterler doğrultusunda emekli maaşı hesaplanıyor. Peki ama emekli maaşını artırmak mümkün mü. Bu yazımızda sizler için çalışma döneminizde uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerle emekli maaşınızı nasıl artırabileceğinizi aktaracağız. İşte emekli maaşınızı yükseltmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler ve dikkat etmeniz gereken detaylar!

Bordronuzu Takip Edin

Çalışanların bir ay boyunca elde ettikleri hak edişleri, ödenen primleri ya da vergileri her ay için hazırlanan bordrolarla düzenleniyor. Emekliliğe kadar her ay düzenlenecek olan bordolarda primlerinizin doğru olup olmaması ise oldukça önemli. Bu nedenle de daha yüksek bir emekli maaşının ilk önemli kuralı, çalıştığınız dönemde bordronuzun iyi bir rakamdan görünmesidir. Bu nedenle bordronuzun mümkün mertebe yüksek bir tutardan görünmesi iyi bir emekli maaşı için çok önemli. Dolayısıyla her türlü ikramiye, prim, kira yardımı vs. gibi düzenli nakit gelirlerinizin almış olduğunuz brüt kazancınıza eklenip eklenmediğini mutlaka kontrol etmelisiniz.

Ek İşlerinize Dikkat Edin!

Aktif çalışma döneminiz içerisinde eğer ek iş yapıyorsanız bu işlerinizin mutlaka sigortalı bir şekilde olmasına gayret göstererek prim esas kazancınızın daha yüksek olmasını sağlayabilirsiniz. Bu nedenle de eğer ek bir iş yapıyorsanız prim gün sayınız değişmese bile prime esas kazancınızı yükselir. Bu da emekli maaşınızı doğrudan doğruya olumlu olarak etkiler ve yükseltir.

Üst Kazanç Tutarından Sigortalanın

Emekli maaşlarının belirlenmesindeki en önemli faktörlerden birisi de hesaplanan kazanç tutarınız ve prim ödeme gün sayınız. Bu nedenle fiilen çalıştığınız dönemlerde kazancınız ne kadar yüksek görünürse emekli aylığınız da o kadar daha yüksek tutarlarda hesaplanır. Dolayısıyla SSK’lı ya da Bağ-Kur’lu iseniz son 3 buçuk yılınızda elde ettiğiniz kazancınızın SGK’ya tavandan bildirilmesine dikkat etmelisiniz. Çünkü hangi işte ve hangi kurumda çalışırsanız çalışın, son 3.5 yılda yani 1261 günde SGK'lı olmak ve yüksek prime esas kazançta çalışmak son derece önemli.