Sosyal güvenlik sistemimiz içerisinde, dul kalmış eşler ve yetim kalmış kişiler hakkında kurulduğu dönemden beri gelişmiş bir hassasiyet bulunuyor. Dul ve yetim aylığı aynı zamanda ölüm aylığı olarak da biliniyor. Sigortalı olarak çalışan veya emekli olmuş babanın vefat etmesi durumunda, bekar ya da dul olan kız çocukları ve dul kalan eşi, babalarının emekli aylığını alabiliyor.

Benzer şekilde vefat eden eşler birbirlerinin emekli maaşlarını Dul/Yetim Maaşı kapsamında alabiliyorlar. Bunun için hayatta kalan eşin çalışıyor ya da emekli olması durumda değişiklik yapmıyor.

Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı! Bu Coinleri Almayanlar Çok Üzülecek, Yatırım Uzmanları x50 Yapma Potansiyeli Olan Coinleri Tek Tek Açıkladı!

Dul ve Yetim Maaşını Kimler Alabilir?

Ekim 2008 tarihine kadar vefat eden kişilerin en az 1800 gün ödenmiş primlerinin olması, bu tarihten sonra vefat edenlerin en az 900 gün prim ödemiş olmaları aranan en önemli koşul. Bu koşul yerine geldiyse, vefat eden kişi henüz emekli olmadıysa bile, emekli edilerek hak eden eş ve çocuklarına aylık bağlanabiliyor. Dul ve yetim aylığından, dul kalan eşler, evlenmemiş ya da dul kalmış kız çocukları, erkek çocuklar yüksek öğrenim yapıyor olma koşuluyla 25 yaşına kadar faydalanabiliyor.

Evli bir kadının eşinden ayrıldığı durumlarda dul olarak yaşarken, babasının emekli maaşını alabilme hakkı bulunuyor. Vefat etmiş babasının aylığı hayatta bulunan eşi alıyorsa, kızlarının dul kalması halinde bu aylıktan ikisi de belirli oranda faydalanabiliyor.  

Alınan Aylık Miktarı Ödenmiş Prim Sayısına Göre Değişiyor

Eşlerin veya çocukların Dul ve Yetim aylığından faydalanma hakları, emeklinin vefatından önce aldığı maaşın %60’ına kadar çıkabiliyor. Aynı anda eş ve çocukların aylığı alıyor olması halinde bu oran en fazla % 75’e kadar çıkabiliyor. Dul ve Yetim aylığının bağlanmasında, hak sahipleri olan eş ve çocukların farklı payları bulunuyor. Aynı anda alındığında eş ve çocuklar arasında belirli oranlarla paylaştırılıyor. Bağlanan maaş, emekli olan sigortalının, ödediği prim gün sayısına paralel olarak değişiyor.

Bununla birlikte uygulanan alt sınır nedeniyle, 2021 yılında Dul ve Yetim aylığı en düşük 1.500 TL olarak ödeniyordu. Bu yıl bu rakam alt sınırı 2.500 TL olarak belirlenmiş durumda. En az 2.500 TL almaya hak kazanan dul ve yetimler, aynı anda hem eş hem de çocuk tarafından alındığında, Bu tutarın % 75’i ikisi arasında paylaştırılıyor.