Hayat pahalılığının ciddi bir şekilde artması, vatandaşların yeni gelir fırsatlarını araştırmasına neden oluyor. Bu çerçevede de son dönemde SGK’dan çift maaş alanlar gündeme geldi.  Bazı vatandaşlar SGK’dan 2 maaş birden alıyor. Tartışmaya neden olsa da SGK’dan çift maaş almanın önünde bir engel yok. Peki SGK’dan çift maaş nasıl alınır? SGK çift maaş alma şartları neler?

SGK Çift Maaş İmkanı

Günümüzde çok sayıda kişi Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan(SGK), 2 maaş birden alıyor. Çoğu vatandaşın habersiz olduğu bu hak sayesinde her ay hanesine iki maaş birden giren vatandaşlar, hayat pahalılığı karşısında bir nebze olsun rahat bir nefes alabiliyor.

PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek! PTT'den Açıklama Geldi İşe Alımlar Başladı! Sene Sonuna Kadar KPSS Şartı Olmadan 55.000 Kişiye Memuriyet Verilecek!

SGK’dan çift maaş alma konusu son dönemde çok sık şekilde tartışmalara neden oluyor. Ancak SGK mevzuatlarının emeklilik düzenlemeleri ve Sosyal Güvenlik Kanunu’nu kapsamında herhangi bir engel bulunmuyor. Dolayısıyla SGK’dan çift maaş alan vatandaşlar tamamen yasal statüde doğan hakları kapsamında bu fırsattan istifade edebiliyor.

SGK’dan Çift Maaş Alma Yöntemleri

SGK’dan çift maaş ile ilgili olarak kadın veya erkek fark etmeksizin herkes için imkan bulunuyor. SGK tarafından belirtilen şartlara haiz olan herkes kuruma başvuruda bulunarak, her ay SGK’dan 2 maaş ödemesi birden alabiliyor. SGK’dan çift maaş almanın ilk yöntemi SGK’nın sigorta kollarından herhangi birisine bağlı olarak sigortalı olduktan sonra SGK emeklilik şartlarını tamamlamaktır. Bu şekilde SGK’dan emekli olunabiliyor.

SGK’dan emekli olan kişinin yine SGK emeklisi olan eşinin vefat etmesi durumunda SGK dul aylığına sahip olabiliyor. Böylelikle her ay SGK’dan emekli maaşının dışında dul aylığı da alarak, aldığı maaş sayısının 2 olmasını sağlayabiliyor.

SGK’dan 3 Maaş Alınabiliyor

Bazı vatandaşlar ise günümüzde SGK’dan 3 maaş birden alabiliyor. Bu hakta ise kişinin SGK’nın 4A sigorta kolundan emekli olması yani SSK emeklisi olması gerekiyor. Bu durumda SSK emekli maaşı alabiliyor. İkinci maaş olarak ise vefat eden ve Bağkur(4B) emeklisi olan eşinden dul aylığı alabilmektedir. Üçüncü maaşı ise Emekli Sandığı’ndan(4C) emekli olan anne veya babasının vefat etmesinden doğan yetim aylığı ile alabilmektedir.