Kalem gibi sarılmış, düzgün ve dağılmadan pişmiş yaprak sarmalarını herkesin hayali. Ancak hemen hemen herkesin sevdiği bir yemek olmasına rağmen, yapımı da bir o kadar zahmetli bir iş yaprak sarması. Diğer yandan yaprağın cinsi, iç miktarının ayarlanması ve pişirilmesi gibi de daha birçok püf noktası var. Ama bu yazımızda size en zor aşama olan sarma tekniklerinden bahsedeceğiz. İşte kolay bir şekilde yaprak sarmak isteyen herkesin kolayca deneyebileceği bazı yöntemler!

Klasik Yöntemle Yaprak Sarması Tekniği

Sarma yapmaya başladığınızda bir tezgah üzerinde ya da yeterli genişlikte bir tepsi içinde sarmanızı yapabilirsiniz. Düz bir alana hazırlamış olduğunuz yaprağınızı düzgünce serdikten sonra yeteri miktarda iç harcımızı yaprağın orta kısmına doğru koyalım. Ancak içimizi ne az ne de fazla koyalım. Zira fazla koyduğumuz zaman iç harcımız pişerken yapraklarımızın yırtılmasına neden olur. Ardından yaprağın sağ ve sol kanatlarını kapatalım. Sonra da parmaklarımız yardımıyla sıkıştırarak yaprağı kalem gibi yuvarlayalım. Yuvarlama işlemini yaparken avuç içimizi kullanmaya dikkat edelim ve yaprağın sıkı bir şekilde kapanmasını sağlayalım.

Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız... Evde Yumuşatıcı Kullananlar Dikkat! Bunu Duyunca Bir Daha Eve Sokmayacaksınız...

Poşet Yardımıyla Yaprak Sarma

Yaprak sarmasını klasik yöntemle yapmakta zorlananlar için bir de oldukça orijinal bir yöntemden daha bahsedeceğiz sizlere. Bir buzdolabı poşeti yardımıyla sarmalarınızı kolaylıkla yapabilir, sımsıkı ve kalem gibi yaprak sarmalarını dakikalar içerisinde yapabilirsiniz. Bunun için sarma için gerekli olan tüm malzemelerinizi yanınıza hazırladıktan sonra düz bir alana poşetimizi serelim. Poşet olarak kalın bir buzdolabı poşeti ya da makarna, pirinç gibi bakliyat poşetlerini kullanabilirsiniz.  ya da Bu alan bir tezgah olabileceği gibi geniş bir tepsi de olabilir. Ardından poşetin ortalarına doğru yaprağımızı koyalım. Yaprağımızı yerleştirdikten sonra içine yeteri miktarda iç harcımızı kayalım. Sonra yaprağımızın önce size doğru bakan üst kısmını, ardından da sol ve sağ yapraklarını kapatalım. Poşeti üzerine koyar gibi yaparken aynı anda hızlı bir şekilde ileriye doğru götürelim. Poşeti kaldırdığınızda sarmanızın sarılmış bir şekilde olduğunu göreceksiniz. Bu yönteme eliniz alıştıktan sonra bir daha klasik yöntemi kullanmak bile istemeyeceksiniz.

Deneyenler için şimdiden afiyet olsun!