Ailesi dahil herkese kendisini pratisyen hekim olarak tanıtan ve en son sahte diploması ile Tekirdağ Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde ortaya çıkan 21 yaşındaki Ayşe Özkiraz, ilk davada tutuklanmıştı. Yargılanmasına tutuklu olarak devam edilen Ayşe Özkiraz'ın avukatı her Özkiraz'ın 2'nci duruşmasında tahliye edilmesini istese de mahkeme heyeti sahte doktor Özkiraz'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi. İşte detaylar!

Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi! Nusret, Maçka'daki Park Hyatt Oteli İçin Tanıtım Videosu Yayınladı, Gözlükle Duşa Girdi!

İddianamesi Hazırlandı

Çerkezköy Devlet Hastanesi'nde kendisini 'pratisyen hekim' olarak tanıtan ama çalıştığı Ayşe Özkiraz, dönem içerisinde diğer doktorların şüphelenmesi üzerine gözaltına alındıktan sonra 25 Ekim'de tutuklandı. 25 Ekim'den bu yana yargılaması tutuklu olarak devam eden Özkiraz için avukatı tutukluluğa itiraz etti. İtirazın reddedildiği mahkemede Çerkezköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Ayşe Özkiraz ile ilgili soruşturmayı tamamladı ve iddianame, Çerkezköy 5'inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Hazırlanan iddianamede Özkiraz hakkında 'resmi belgede sahtecilik' suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar, 'özel belgede sahtecilik' suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar ve 'yetkisiz hekimlik suçlarını düzenleyen 1219 sayılı kanuna muhalefet' suçundan 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Ameliyata Katılmadı Sadece İzledi

Duruşmaya SEGBİS ile bağlanan Özkiraz'ın yargılanması esnasında salonda avukatı ile Çerkezköy Devlet Hastanesi'nin avukatı hazır bulundu. Özkiraz'ın tahliyesini talep etmesinin ardından Ayşe Özkiraz'ın avukatı Oğuz Kağıtçı savunma yaptı. Kağıtçı, 'İddianame sayfalarında savcı çelişiyor. Sahte olduğu anlaşılıyorsa cezalandırılması talep ediyor. Bir evrak sahte olduğu anlaşılıyorsa ceza olmaz. 25 Kasım arama kararı var. Bir ev araması yapılacaksa savcı hazır değilse ihtiyar heyeti ya da muhtar olması lazım. Nispi eksiklik var. Deliller hukuka aykırıdır. Hukuka uygun arama olmadı, mahkemede kullanılamaz. Hukuka aykırı delillerin imha edilmesini talep ediyorum. Geçen duruşmada doktor ve sekreter Ayşe'nin ameliyata katılmadığını sadece izlediğini söyledi.

Ayşe, hayatı boyunca doktor olmayı istemiş. Müvekkilim cezaevinde üniversiteye hazırlanıyor. Bir yalan söylemiş, biz bunu tasvip etmiyoruz. Bir yalan söylemiş ve bunun içinden çıkamamış. Zaten doktor dikiş atmadı dese de kendisi bir kez dikiş attığını söylemiştir. 20 yaşında bir kız bir hata yapmıştır. Ayşe, her şeyi doğru anlatıyor, pişmanlık gösteriyor. Üzerinden bir yük kalktığını söylüyor. Ailesi Ayşe'yi affetti, tekrar kazanması gereken bir hayatı, ailesi var. Aile kızına tekrar sahip çıkmak istiyor. Yıllardır parçalanmış bir ailenin kızı olduğu Ayşe'yi suçlamayız, anlattıkları doğru. Geçen duruşmada bir tanık daha olduğunu söylediniz fakat onun da ifadesi halen yok. Adli kontrolle ya da ev hapsi verilerek serbest kalmasını talep ediyoruz' dedi.