Yeni yıla girmemize sadece günler kalmışken, yıllık bazda tekstilde yaşanan sıkıntılar gün yüzüne çıkmaya başladı. Asgari ücret artışıyla birlikte maliyetlerin arttığını ifade eden yetkililer günden güne işten çıkartmaların arttığını ve asgari ücret artışından sonra daha da artacağını ifade etti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre, perakende satış hacmi tekstil, giyim ve ayakkabı sektöründe yıllık yüzde 5,1 aylık ise yüzde 2,4 geriledi.

Tekstilde İşten Çıkartmaların Ardı Arkası Kesilmiyor!

Bloomberg HT’den İlayda Kılıçay’ın haberine göre TOBB Hazır Giyim ve Konfeksiyon Meclis Başkanı Şeref Fayat; “Tekstil sektöründe yoğun bir işten çıkarma var. Enflasyonun altında bir kur seviyesi sürdürülemez. Finansman desteği olmazsa emek yoğun sektörde bu maliyet artışını karşılayamayan şirketlerde daha yoğun istihdam kaybı yaşanabilir. Kur seviyesinin tutulacağına yönelik öngörüsü olan firmalar, işler durgun olduğu için çıkarmaları yeni yıla bırakmadan yapabilirler. Sektör olarak aldığımız basit işleri bile Bangladeş, Pakistan, Çin gibi ülkelere kaptırdık” dedi.

Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor Herkesin Dört Gözle Beklediği Kara Kış Kapıda! Türkiye 'İzlanda Soğukları'nın Etkisi Altına Giriyor

Bildiğiniz gibi tesktil denince akıllara gelen şehirlerden Denizli'de bile atölyelerin küçülme amaçlı işten çıkartmalara başlanmış. Denizli Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Selim Kasapoğlu, Temmuz ayından itibaren piyasaların durgun olduğunu ve kötüleşmeye başladığını açıkladı; “Yılbaşı öncesi firmalar yeni maliyetlerle karşılaşmamak için çalışan sayılarını azaltıyorlar. Tekstil sektöründe istihdamda gerileme göreceğimiz kesin. Gidişatta değişim olmamasıyla Kasım’da ve Aralık’ta istihdamda düşüşler olmaya başladı. Tekstil ihracatçıları yılbaşından sonra dolar artmadığı için maliyetlerini dolar bazında artıracaklar. Halihazırda resesyon var ve Türkiye zaten rekabet edemez hale geldi. Satışlarda artış olmadığını gören firmalar daha fazla küçülmeye gider.”

Bloomberg'e konuşan isimlerden biri de Konfeksiyon Yan Sanayicileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Özpehlivan oldu Özpehlivan, perakende satışlardaki düşüşün 3-4 ay öncesinde hissedilmeye başladığını söyledi. Açıklamasının devamında ise; “Gelecek 6 ay için ümitli değiliz. Yılın son çeyreği bizler açısından karlılığın en düşük seviyeye indiği dönemdi. Fiyatların düşmesine yönelik ışık görmüyoruz. İhracatta yaşanan yavaşlama bizler için asıl sorun. Bizleri zor bir dönem bekliyor” dedi.