Telefonla yapılan dolandırıcılık yöntemleri, sürekli daha fazla gelişerek daha fazla vatandaşın canını yakmaya devam ediyor. Erzurum’ da yaşayan Ferhat Tikici dolandırıcılardan telefonunun şarjının bitmesi sayesinde kurtuldu. Ferhat Tikici ile telefonla iletişime banka müşteri temsilcisi gibi geçen dolandırıcılar, 100.000 TL dolandırmak amacındaydı.

Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu! Oğuzhan Uğur'un Mevzular Açık Mikrofon'a Tarikat Lideri Cübbeli Ahmet Hoca'yı Çağırması Olay Oldu!

Telefona Gelen Onay Kodunu İstediler

Erzurum’ da bir temizlik şirketinde görevli olarak çalışan, 4 çocuk babası, 45 yaşındaki Ferhat Tikici, kısa bir süre önce, sosyal medyada gördüğü bir bankanın uygun koşullarda sunulan konut kredisi reklamını görerek tıkladı.

Konut kredisinin faiz oranları ve ayrıntıları merak eden Ferhat Tikici, kişisel bilgilerini bu ilandaki ara yüze girdi. Bilgilerini verdikten sonra, telefonla arayan bankanın müşteri temsilcisi, Ferhat Tikici’ den mobil ve internet bankacılığı ile ilgili şifre bilgilerini istediler. Ferhat Tikici ile görüşmede oldukları sırada, dolandırıcılar bu bilgileri kullanarak 100.000 TL kredi kullanmayı denediler. Kredinin onaylanmasının ardından Tikici’ nin hesabında ki 100.000 lirayı başka hesaba aktarmak isteyen dolandırıcılar, gereken onay kodunun Tikici’ nin telefona gelmesiyle birlikte, bu onay kodunu istediler. Tam bu esnada Ferhat Tikici’ nin şarjının bitmesi üzerine telefon görüşmesi kesildi.

Bankayla Yeniden İletişime Geçince Dolandırıldığını Anlayabildi

Telefonunu hemen şarja takan Ferhat Tikici, gelen birçok çağrı ve mesajla karşılaştı. Mesajlarda; “ telefona cevap verin, kredinizi kullandırdım, 1 işleminiz kaldı, işleminiz yarıda kaldı, size gelen onay kodu ve şifreyi bize bildirin “ şeklinde uyarılar bulunuyordu. Bu mesajları görünce durumdan şüphelenen Ferhat Tikici, ilgili bankanın çağrı merkezini aradı. Çağrı merkeziyle yaptığı görüşmeyle dolandırıldığını anlayan Ferhat Tikici hemen polise başvurdu. Telefonunun şarjının bitmesiyle, 100.000 lira dolandırılmaktan kurtulan Ferhat Tikici, kredi başvurusunu iptal ederek zarar görmeden kurtuldu.

Polise Başvurdu

Polise başvuran Ferhat Tikici “500 bin liraya 120 ay vade ile toplam geri ödemenin 650 bin olduğu söylendi. 'İsterseniz 100 bin lirasını bugün, geri kalanı da sonraki gün kullandırabiliriz' deyip ikna ettiler. Sonra bankamdan telefonuma gelen sesli mesajı ve bilgileri iletmemi istediler, söyledim. Bankadan kredi hayat sigortası gibi mesaj ve bilgiler geldiği için arayanların dolandırıcı olacağını hiç düşünemedim. Dolandırıcılara telefonuma gelen mesajdaki bilgileri tam verecekken şarjım bitti. Şarja koyduğum telefon açılınca durmadan aramalar ve üst üste mesajlar geldi. Durumdan şüphelenip bankamı aradığımda gerçekleri öğrendim. Krediyi iptal ettim, dolandırıcılar yine ısrarla beni arayıp mesaj atmaya devam etti. Şarjın bitmesi hayatımı kurtardı. Şarj bitmeseydi belki istedikleri şifre ve bilgileri verip param başka hesaba aktarılacaktı." dedi