Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Afganistan'daki gelişmelerle ilgili yeni açıklamalar yaptı. Afganistan'daki tüm taraflarla diyalogun sürdüğünü de belirtti.

ABD'nin çekilmesinin ardından Afganistan'daki yönetimi Taliban'ın ele geçirmesinin yankıları sürüyor. Sivillerin ve sığınmacıların tahliyesi ile ilgili müzakereler de Türkiye'de yer alıyor. Merak edilen ve gizli tutulduğu düşünülen görüşmelerle ilgili Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise ilk kez net açıklamalar yaptı.

"Olumlu Karşılıyoruz"

Mevlüt Çavuşoğlu

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ürdünlü mevkidaşı Eymen es-Safedi ile birlikte ortak bir basın toplantısı yaptı ve Afganistan'daki gelişmelere de değindi. Afganistan'daki tüm taraflarla diplomatik temasların devam ettiğini söyleyen Mevlüt Çavuşoğlu, "Şu ana kadar Taliban'ın verdiği mesajları olumlu karşıladığımızı söylemek isteriz'' dedi. Taliban yönetimi ele geçirdikten sonra eskisinden daha ılımlı bir yol izleyeceğini söylese de dünya kamuoyu ve Afganlar bunun böyle olmayacağını düşünüyor.

Mültecilerden de Bahsetti

Suriyeli mülteciler

4 Özel Banka Birlik Oldu Koşulsuz Şartsız Başvuran Tüm Vatandaşlara 180.000 TL Ödenmeye Başlandı! 4 Özel Banka Birlik Oldu Koşulsuz Şartsız Başvuran Tüm Vatandaşlara 180.000 TL Ödenmeye Başlandı!

Suriyeli sığınmacılardan da bahseden Dışişleri Bakanı onların geri dönme ihtimaline dair Ürdün'le ortak görüşmeler yaptıklarını söyledi: "Suriye'deki durumdan dolayı hem Ürdün'de hem Türkiye'de çok sayıda mülteci var. Suriyeli göçmenlerin artık ülkelerine geri dönemsi için daha önce dörtlü bir inisiyatif olmuştu. Suriyelilerin onurlu ve güvenli bir şekilde dönmeleri için birlikte çalışmaya devam edeceğiz." Görüşmede Afganistan'daki son gelişmelere de değindiklerini söyleyen Mevlüt Çavuşoğlu, "Mısır dahil diğer ülkelerle ilişkilerimizde yeni sayfalar açılıyor" diye ekledi. 

ABD ile İş Birliği

Afganistan tahliyesi

Afganistan'daki tahliye çalışmalarından da bahseden Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ile iş birliği içinde çalıştıklarını aktardı. Dışişleri Bakanı "Afganistan'da gelişmeler hızlı bir şekilde gerçekleşti. Özellikle son haftalarda ABD'nin çekilmesi ile Taliban'ın ilerlemesini gördük. Güvenlik tamamen tesis edildikten sonra tahliyeler devam edecek. Türkiye olarak sadece kendi vatandaşlarımız değil, diğer ülkelerin vatandaşların tahliyesine de yardımcı oluyoruz. Türkiye olarak bugüne kadar Afganistan'ın istikrarı, barışı için en çok destek veren ülkelerin başındayız. Tüm konuları kendi aralarında müzakere edecekler. Geçiş dönemi nasıl olacak, bunların hepsini görüşeceğiz" diyerek sözlerini sonlandırdı.