Temizlik yapmak herhalde birçok kişinin başının belası olsa da maalesef hayatlarımızda olmazsa olmazımız. Saatler süren banyo, mutfak ve oda temizliklerinin ardından hem çok yoruluyoruz hem de tüm günümüzü harcadığımız için üzülüyoruz. Fakat bu yorgunluğu da temizlikte geçen saatleri de kısaltmanın yolları var neyse ki! İşte sizler için oldukça pratik ve hayatınızı kolaylaştıracak temizlik püf noktaları!

Kaya Tuzunu Hiç Böyle Düşünmezsiniz Ama!

Mutfakların ve turşularımızın baş tacı olan kaya tuzunu temizlik yaparken de kullanabileceğinizi biliyor muydunuz? Kaya tuzu, evlerimizin nem seviyesini düşük tutmamız konusunda oldukça faydalı bir mineral olarak karşımıza çıkıyor. Bildiğiniz gibi eğer bir evde nem seviyesi yüksekse bu, her türlü bakteri ve mantarın da o ortamda çoğalacağı ve büyüyeceği anlamına gelir. Bu durumla savaşabilmek içinse size çok basit bir tüyo verebiliriz. Evinizdeki atmosferin nem seviyesini toplamak ve düşürmek için kaya tuzunu dibinde delinmiş delikler bulunan bir kaba koyabilirsiniz. Fakat bu kabın deliklerinin nemin akması için yeterince büyük, tuzun delikten geçmemesi için de yeteri miktarda küçük olması gerekir. Sonrasında ise altına başka bir kap koyarak nemin bu kapta su olarak biriktiğiniz gördüğünüzde siz de şaşıracaksınız.

Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti! Van'da Yaşayan 9 Yaşındaki Mete Durna, Köpek Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybetti!

Her Derde Deva Kabartma Tozu

Kabartma tozu da, gerek mutfakta gerekse yine birçok alanın temizliğinde kullanabileceğiniz materyaller arasında yer alıyor. Eğer evinizin özellikle nemli alanlarında örneğin banyo, bodrum gibi alanlarında küf oluşumundan şikayetçiyseniz, bu küfleri yok etmek için kabartma tozundan yararlanabilirsiniz. Bunun için bir sprey şişesine 1 fincan su ile 1 fincan kabartma tozunu karıştırarak küflü alanlara püskürtmeniz yeterli. Püskürtme işleminin ardından 5 dakika bekleyerek sünger ya da fırça ile ovalayarak alanın kurumasını bekleyin.

Lavabonuz Hiç Böyle Parlamamıştı!

Gelelim lavabolarımızın ve lavabo giderlerimizdeki metallerin parlatılması işlemine. Bunun için yararlanacağımız ilginç temizlik malzememiz ise diş macunlarımız. Beyaz bir diş macununu alarak nemli bir sünger yardımıyla lavabolarınızı silmeniz aradığınız parlaklık için yeter de artar bile.

Sirke Mucizesi

Eğer musluklarınız basınçlarını kaybetmeye başlamışlarsa bu durumda sirkeden yardım alabilirsiniz. Bunun için bir diş fırçası yardımıyla musluğun kapağını çıkartarak sirkeye batırmanız yeterli.