Tertemiz ve mis gibi kokan bir evi hangimiz istemeyiz ki? Günün tüm koşturmacasının ardından yorgun argın eve geldiğimizde ferah ve dinlendirici bir eve girmek hepimizin hayali elbette. Ancak bu ferahlığı sağlamak için biraz emek gerekiyor elbette. Peki istediğimiz gibi bir ev temizliği için neler yapmalıyız? İşte sizlere pratik bir ev temizliği için püf noktaları!

Odaları Havalandırın

Evinizde detaylı bir temizliğe başlamadan önce tüm odalarınızı güzel bir şekilde havalandırın. Hatta bu işlemi sadece temizlik gününüzde değil güne başladığınız her gün yaparsanız hem evdeki kirli havayı temizlemiş hem de evinizi ferahlatmış olursunuz. Hatta evinizi bu şekilde düzenli olarak havalandırmak evde oluşacak olan küflenmelerin de önüne geçerek daha sağlıklı bir ev ortamı sağlar. Bunun yanı sıra yataklarınızı her sabah düzenli olarak toplarsanız hem yatak odanızı daima düzenli bir şekilde tutarsınız hem de buna ayrıca zaman ayırmak zorunda kalmazsınız.

ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı! ABD'li Doktor Linda Kramer, 15 Dakikalığına "Öbür Dünyaya" Gittiğini İddia Etti, Gördüklerini Bir Bir Anlattı!

Akşamdan Bulaşık Bırakmayın

Evde mutfaklarımızda ya da odalarımızda kötü koku yayan herhangi bir şey bırakmamak gerekiyor. Özellikle küllükler ya da akşamdan kalan bulaşıklar ortamda kötü kokuya neden olurlar. Hatta bunlar odanızda bulunan koltuk, perde, halı gibi eşyalarınıza da sinerek tamamen odanızın hatta evinizin kötü kokmalarına neden olurlar. Bu nedenle en doğrusu iç ortamlarda küllük ya da mutfakta akşamdan bulaşık bırakmamaya özen gösterebilirsiniz.

Balkon Temizliği Ferahlık Getirir

Evinizde bir ferahlık yaratmak istiyorsanız bu konuda balkon temizliği de büyük bir öneme sahiptir. Özellikle sıcak yaz aylarında balkonunuzu silerek ya da bir kova soğuk su ile yıkayarak orada sağlayacağınız ferah havayı tüm evinize yayabilirsiniz.

Odaları Süpürerek Büyük Tozlardan Kurtulun

Ve geldik toparlanmış evimizde süpürge yapma aşamasına. Bunun için öncelikle teker teker odalarımızın derleme toparlama işlemini bitirerek süpürmeye hazır bir hale getirmeliyiz. Ardından odaları teker teker süpürerek evimizdeki büyük tozlardan ve yerdeki kir ve çöplerden kurtulabiliriz.

Mutlaka Vileda Yapın

Bazen süpürge işlemini bitirdikten sonra yer silme işleminin üzerinden atlamak isteyebiliyoruz. Ancak bir yüzey temizleyici ya da bir miktar sirkeli su ile yapacağınız yüzey temizleme işi evinizin daha geç tozlanmasını sağlar.