Toplum olarak hemen hemen hepimizde bir çay tutkusu olduğunu söylesek çok da yanılmış olmayız. Kahvaltıdan akşam yemeği sonrasına kadar gün içinde farklı farklı zamanlarda tüketebildiğimiz çay hem lezzeti ile hem de yemek sonrası hazmettirme özelliği ile talep edilen içecekler arasında. Hele ki soğuk kış günlerinde içimizi ısıtan bir bardak çayın yerini ne tutabilir ki? Bu nedenle de mutfaklarımızda belki de en çok kullandığımız mutfak ürünlerinin başında da çaydanlıklar geliyor. Sabahtan akşama ocak üzerinde kaynayan çaydanlıklarımız zaman içerisinde maalesef aşırı kullanımdan ve çayın renginden dolayı kararmaya yüz tutabiliyor ve hatta yanabiliyor. Peki ama kararan ya da yanan çaydanlıklarımızı temizlemek için neler yapabiliriz? İşte sizle için kararan çaydanlıklarınızı temizlemek için bazı yöntemler ve püf noktaları!

Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor! Amerikan Güreşinin Efsanelerinden Hulk Hogan Artık Sadece Koltuk Değnekleriyle Yürüyebiliyor!

Yanmış Çaydanlıklar İçin Yapılabilecekler

Çaydanlıkların yanması, kireçlenmesi ya da kararması birçok kişinin başına gelen durumlar arasında. Bu nedenle bu yazımızda sizlere yanmış çaydanlıklara ilişkin yapabileceğiniz oldukça basit yöntemlerden bahsedeceğiz. Eğer sizin de çaydanlığınız yanmışsa öncelikle çaydanlığınızın içine yarım litre kadar su dolduralım ve bu suyun içine bir çay kaşığı karbonat ve bir çay kaşığı tuz ekleyelim. Bunun ardından ise elde etmiş olduğumuz karışıma yarım bardak sirke ilave ederek karışımı kaynatalım. Tüm bu malzemeler bir süre kaynadıktan sonra sert olmayan bir sünger yardımıyla ya da pamuklu bir bez ile çaydanlığımızın içini ovalım. Son olarak çaydanlığımızın içini bol su ile durulayalım.

Tuz ve Sirkeden Yardım Alın

Yanmış çaydanlıkların temizlenmesi için yapabileceğimiz bir diğer uygulama ise tuz ve sirkeden yardım almak. bunun içi öncelikle yanan çaydanlığımızın içine 1 çay kaşığı kadar tuz ve bir bardak sirkeyi karıştıralım. Ardından tuzumuz tamamen eridikten sonra çaydanlığın dışını ve yanan kısımlarını elde ettiğimiz bu karışımla silelim.

Bununla birlikte çaydanlıklarımızı ayrıca parlatmak için de elma kabuklarından yararlanabiliriz. Bunun için yapmamız gereken tek şey elma kabuklarını çaydanlığımızın içine koymak ve bir miktar su ile kaynatmak. Daha sonrasında bir sünger yardımı ile bu karışımla çaydanlığımızı parlatabiliriz. Son olarak elma kabuğu yerine limon kabuğu kullanabileceğinizi de belirtelim.