Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü! Ünlü Sunucu Kadir Ezildi Kalp Krizi Sonucu Vefat Eden Anneannesi İçin Yaptığı Paylaşımla Sevenlerini Üzdü!

Bir anlık dalgınlıkla tavalarımızı tencerelerimizi ocakta unutup bir güzel yanmaları hepimizin başına gelmiştir bir şekilde. Kimi zaman sadece alt kısmı yanarken kimi zaman da epeyce bir ocakta kaldığı için hem içi hem de dışı yanmış da olabilir tabi. Tam da böylesi durumlarda artık kullanılamaz hale geldiğini düşündüğünüz bu tencerelerinizi atmayı bile düşünmüş olabilirsiniz. Ama buna hiç gerek yok. Birazdan anlatacağımız yöntemlerle yanan çelik tencerelerinizi kolaylıkla ilk günkü haline getirebilirsiniz. İşte bunun için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler!

Bulaşık Makinesi Deterjanı

Dibi tutmuş olan tencerelerinizdeki yanık lekelerini çıkarmak için kullanabileceğiniz ilk yöntem bulaşık deterjanı ile temizleme. Bunun için tencerenizi lekenin üzerini geçecek şekilde suyla doldurun ve içine bulaşık makinesi deterjanı ekleyin. Ardından tencerenizi ocağa koyun ve suyu kaynatıp ocaktan aldıktan sonra tencerenizi 1 gece böyle bekletin. Sonra suyu dökün ve tahta kaşıkla yanık kısımları kazıyın. Yanıkları bu şekilde temizledikten sonra 1 su bardağı karbonat koyup üzerine de temiz su ilave edip tekrar bir gece daha bekletelim. Ertesi gün tencerenizin ilk günkü ışıltısına kavuştuğunu göreceksiniz.

Her Derde Deva Sirke

Mutfakta yemek ve salatalarımızın yanı sıra birçok alanın temizliğinde de kullandığımız sirke ile yanmış çelik tencerelerimizi de kurtarabiliyoruz. Bunun için yapmanız gereken tek şey tencerenize 1 su bardağı sirke ekleyip tencerenin kapağını kapatmak. Bu şekilde 1 gece boyunca beklettiğiniz tencerenizi ertesi gün boşaltıp deterjanlı sünger yardımıyla temizleyebilirsiniz.

Karbonat Mucizesi

Sirke gibi birçok farklı alanın temizliğinde yardım aldığımız karbonattan tencerelerimiz konusunda da destek alabiliriz. Bunun için öncelikle yanan tencereniz henüz sıcakken tahta kaşık yardımıyla elinizden geldiğinde dipteki kalıntıları temizleyin. Ardından tencereniz soğuduktan sonra tüm tabanını kaplayacak şekilde tencerenize karbonat dökün ve üzerine su koyarak ocakta kaynatın. Son olarak tencerenin dibindeki yanık lekeleri yumuşar yumuşamaz içindeki suyu dökün ve deterjanlı süngerle temizleyin.

Limon ve Tuz Yardımıyla Temizleyin

Yine dibi tutan ve yanık lekesi oluşan çelik tencerenizin dibine 1 yemek kaşığı kristal tuz, 2 yemek kaşığı da limon suyu ekleyin. Bu şekilde tencerenizi yarım saat beklettikten sonra temiz bir süngerle temizleyin.